Asus traci prawa do używania nazwy „Zenfone” w odniesieniu do swoich smartfonów w Indiach

Choć jest to jedna z tych rzeczy, które nie dotykają bezpośrednio naszego kraju, to można ją przedstawić w formie ciekawostki. Utrata charakterystycznej nazwy smartfonów Asusa w Indiach to dla nas funfact, zaś dla firmy – poważny problem na ważnym rynku mobilnym.

Linia smartfonów Zenfone nie jest może jakoś sensacyjnie popularna, ale w Europie, w tym w Polsce, jest to rozpoznawalna marka. Również na rykach wschodnich klienci dobrze kojarzą smartfony Asusa, występujące pod tą nazwą. Niestety, w Indiach firma wkrótce będzie musiała zmienić to charakterystyczne określenie na całkiem inne. Będzie to efektem działań przedsiębiorstwa Telcare Network.

Reklama

Telcare Network jest w Indiach właścicielem znaków towarowych „ZEN” i „ZENMOBILE”. Firma twierdzi, że używa tych marek od 2008 roku, zaś nazwa „ZenFone” została wprowadzona na indyjski rynek przez Asusa dopiero w 2014 roku. Problem polega na tym, że Telcare Network zajmuje się również sprzedażą telefonów, a używanie nazwy kojarzącej się z tą siecią przez tajwańską firmę, powoduje zamieszanie wśród klientów. Dlatego do sądu trafił wniosek o wstrzymanie posługiwania się terminami „Zen” i „ZenFone” przez Asusa.

Po lewej – Zen Phone, po prawej – Zenfone

Asus argumentował przed sądem, że nazwa Zenfone była inspirowana filozofią Zen i że marka ta jest nieomylnie i prawidłowo kojarzona z produktami firmy. Zdanie sędziego było jednak inne w tej sprawie, i wydano orzeczenie na korzyść Telcare Network. Począwszy od 23 lipca (osiem tygodni po decyzji z 28. maja), Asus nie będzie mógł sprzedawać, oferować i reklamować telefonów komórkowych lub akcesoriów w ramach marki Zen lub ZenFone. Tajwańczycy mają szansę wygrać sprawę odwoławczą 10 lipca, ale jeśli w przyszłym miesiącu sąd będzie równie nieugięty, to Asusa czeka rebranding wielu produktów na terenie Indii.

źródło: barandbench.com przez Android Police