ARM zaprezentowało układ graficzny Mali 470 dla wearables

W segment wearables angażują się kolejne firmy. Jedną z nich jest ARM, które zaprezentowało właśnie nowy układ graficzny, stworzony z myślą o inteligentnych zegarkach i opaskach. Oczywiście Brytyjczycy będą licencjonować innym producentom swoje GPU. Co ma do zaoferowania nowy członek rodziny Mali?

ARM Mali 470 przynależy oczywiście do serii 400, a względem starszych modeli wyróżnia się przede wszystkim znacznie poprawioną energooszczędność. W porównaniu do 400, stosowanego w m.in. Exynosie 4412 czy Intel Atom x3-C3130, nowy układ graficzny zadowala się o połowę mniejszą ilością energii przy wykonywaniu tych samych zadań i identycznej wydajności. Cóż, w wearables są inne priorytety niż duża moc obliczeniowa.

Reklama

Mali 470 będzie dostępne w wersji z jednym, dwoma lub czterema rdzeniami, zależnie od zapotrzebowań danego producenta SoC. W dodatku to GPU nie wymaga dużej ilości miejsca. Warto również wspomnieć, że możliwe jest użycie go wyłącznie w połączeniu z rdzeniami ARM Cortex A7 lub A53. Jestem ciekaw, która firma jako pierwsza zdecyduje się na zastosowanie nowości ARM w swoich urządzeniach ubieralnych, ale stanie się to najwcześniej w 2017 roku.

arm-mali-470

ARM Mali 470 jest przeznaczone także dla inteligentnych domów czy też samochodów. Wspiera OpenGL ES 1.1 i 2.0, czyli spełnia podstawowe wymagania Android Wear. Pierwsza partia testowa trafi natomiast do wybranych partnerów w połowie przyszłego roku. Zapewne na odpowiedź od Intela czy Qualcomma nie będziemy musieli długo czekać.

źródło: ARM przez Android Authority