fot. Apple

Apple zabezpieczy subskrypcje w App Store przed oszustwami i niechcianymi zakupami

Apple dodał kolejne zabezpieczenie do sklepu App Store. Teraz możesz potwierdzić subskrypcję aplikacji na drugim wyskakującym okienku. Ma to zapobiec przed oszustwami i niechcianymi zakupami.

Ten dodatkowy krok ma pomóc w przypadku powtarzających się subskrypcji aplikacji. Gdy pobierzesz taką, która wymaga subskrypcji lub stukniesz opcję subskrypcji w aplikacji, drugie wyskakujące okienko pojawi się po dodatkowej weryfikacji poprzez Face ID lub Touch ID.

Okienko z potwierdzeniem subskrypcji ma wyjaśnić użytkownikom, że subskrypcja będzie kontynuowana, chyba że użytkownik sam ją anuluje w ustawieniach. Jest to istotne z tego punktu widzenia, iż większość aplikacji przyciąga użytkowników; oferując bezpłatny okres próbny, po którym to okresie następuje regularna subskrypcja aplikacji i tym samym obciążenie karty płatniczej.

Ta aktualizacja jest częścią starań firmy Apple, by opcje płatnicze w aplikacji były zdecydowanie bardziej przejrzyste dla użytkowników. Nikt nie chce być zaskoczony przypadkowym zakupem, bądź obciążony znaczną kwotą na karcie płatniczej. W styczniu bieżącego roku firma zaczęła wymagać od aplikacji z opcją subskrypcji, by wskazywały one pełny koszt dla użytkownika przed zakupem. Miało to za zadanie zapobiec mylącym zakupom w aplikacjach. Użytkownicy App Store mogą więc mieć powody do zadowolenia, gdyż zakupy będą właśnie znacznie bardziej bezpieczne i przede wszystkim przejrzyste.

Funkcja ta przyda się też przede wszystkim użytkownikom telefonów wyposażonych w funkcję Touch ID, w przypadku których przypadkowe naciśnięcie przycisku z czytnikiem linii papilarnych mogło spowodować zeskanowanie odcisków palców użytkownika w celu potwierdzenia zakupu. Niektóre z aplikacji fitness oszukiwały w ten sposób swoich użytkowników, by dokonać zakupu przy okazji skanowania odcisków palców umożliwiających uzyskanie danych odnośnie do śledzenia kondycji fizycznej użytkownika. Tak więc wprowadzone właśnie zabezpieczenie ma być remedium na tego typu problemy i zarazem dodatkową warstwą ochrony przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Źródło: The Verge