Mówcie, co chcecie – sterowanie Apple Watchem za pomocą gestów dłoni będzie przełomem!

Obsługa smartwatchy sprowadza się obecnie albo do operowania dotykiem na niewielkich ekranach, albo korzystania z fizycznych przycisków lub pierścieni. Czasem wykorzystuje się połączenie tych technik. Ale odbieranie połączeń za pomocą gestu zaciśnięcia pięści? To będzie hit na Apple Watchu!

Nowy system obsługi Apple Watcha

System watchOS zyska wkrótce zestaw narzędzi, dzięki któremu obsługa Apple Watchy może zmienić się nie do poznania. Zamiast korzystać z dotykowego ekranu, będziemy w wstanie wywołać różne funkcje za pomocą ruchów dłonią. Będzie to możliwe dzięki interpretowaniu ich za pomocą obecnych już w zegarku sensorów – akcelerometru, żyroskopu oraz czujnika tętna. Smartwatch będzie rozróżniał takie gesty jak potrząśnięcie nadgarstkiem, zaciśnięcie pięści czy złączenie palca wskazującego i kciuka.

Na przykładowym filmie widzimy, jak te funkcje miałyby działać. Wystarczyłby podwójny gest zaciśnięcia pięści, by odebrać przychodzące połączenie. Z kolei przemieszczanie się pomiędzy ekranami aplikacji byłoby możliwe dzięki powolnym ruchom dłoni, decydującym o położeniu kursora na ekranie. Wybór poszczególnych opcji można będzie potwierdzać wspomnianym już gestem złączenia dwóch palców.

Podejrzewam, że taki sposób obsługi Apple Watcha – zwłaszcza związany z szybkimi gestami – będzie popularny nie tylko wśród osób z ograniczeniami ruchowymi. Nadgarstki aż prosiły się o wykorzystanie w nawigacji po funkcjach urządzeń noszonych.

Inne ułatwienia dostępu od Apple

Także inne urządzenia i usługi Apple zyskają nowe funkcje, ułatwiające korzystanie z nich użytkownikom z ograniczeniami. Na przykład w przypadku iPadów możliwe będzie śledzenie wzroku właściciela tabletu za pomocą urządzeń innych firm. Dzięki opcji podłączenia ich do iPada, będzie możliwe sterowanie tabletem ruchami oczu i wykonywanie gestów, takich jak tapnięcie w ekran, przez zatrzymanie wzroku w konkretnym miejscu na ekranie.

Osoby niedowidzące będą mogły skorzystać z czytnika ekranowego o nazwie VoiceOver, który pomoże w przeglądaniu zdjęć. Z kolei o ukojenie naszych nerwów zadba tzw. „biały szum” z odgłosami spokojnego oceanu, deszczu czy płynącego strumienia w funkcji Background Sounds.

Wszystkie powyższe funkcje, włącznie z obsługą gestów dla Apple Watchy, mają być udostępnione użytkownikom pod koniec tego roku w postaci aktualizacji oprogramowania.