Apple usuwa aplikację YouTube z iOS 6, Google przygotowuje własną (update) - Tabletowo.pl

Apple usuwa aplikację YouTube z iOS 6, Google przygotowuje własną (update)

Tabletowo.pl Apple usuwa aplikację YouTube z iOS 6, Google przygotowuje własną (update) Apple Ciekawostki

Jak wynika z doniesień użytkowników na całym świecie, z czwartej bety iOS 6 zniknęła aplikacja YouTube. Jest to druga – pierwszą były Mapy – usługa Google, która została wyeliminowana z mobilnego systemu operacyjnego Apple.

Konflikt pomiędzy Apple i Google zawiązał się kilka lat temu, jednakże nie zawsze tak było. Niegdyś Apple i Google byli gigantami, którzy pomimo podziałów, potrafili ze sobą współpracować. Jak powiedział Steve Jobs podczas prezentacji pierwszej generacji smartfonu iPhone w 2007 roku, „nie można wyobrazić sobie internetu bez Google”. Ponieważ wtedy szef Apple nie wiedział, że niedługo potem Google zada mu cios w plecy przygotowując Androida, z radością reklamował Mapy i YouTube jako jedne z najwspanialszych funkcji iPhone’a. W 2007 roku śmiano się, że tak bliska współpraca pomiędzy Apple a Google doprowadzi do fuzji i powstania firmy o nazwie „AppleGoo” (ang. goo – gęsta, lepka substancja).

Ostatnie lata przyniosły zwrot, który zaowocował rozłamem i konfliktem, który do dnia dzisiejszego wypuszcza kwiaty w postaci kolejnych rozpraw sądowych. Apple, chcąc raz na zawsze zerwać kontakt z Google, postanowiło pozbyć się z najnowszej, szóstej już odsłony systemu iOS aplikacji Mapy, a także YouTube. Jak sugeruje dziennikarz serwisu The Verge, obie firmy zyskają na takim scenariuszu, ale klienci – a przecież oni są najważniejsi – stracą.

Tabletowo.pl Apple usuwa aplikację YouTube z iOS 6, Google przygotowuje własną (update) Apple Ciekawostki

Jeżeli na produkcie technologicznej jednej firmy widnieje logo drugiej, wiedzcie, że wiąże się to z dużymi opłatami. Choć nigdy nie zostało to zbadane, Apple najprawdopodobniej musiało płacić Google licencję za aplikacje Mapy i YouTube na iOS. Zrywając współpracę, gigant z Cupertino zaoszczędził pieniądze.

Google, nie chcąc stracić wielomilionowego rynku użytkowników urządzeń z iOS, zamierza przygotować własną aplikację YouTube, która zostanie opublikowana w sklepie AppStore. Na chwilę obecnej nic o niej nie wiadomo, ale nie ma wątpliwości, że firma Larryego Page’a pozwoli sobie na większą swobodę – być może także w kwestii wyświetlania reklam przed filmami.

Jak widzicie – podczas gdy Apple i Google zyskują, my, konsumenci, tracimy. Przygotowana przez Google aplikacja YouTube na pewno nie będzie mogła pochwalić się taką integralnością z systemem iOS jak dotychczasowa. Ponadto, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzystając z niej będziemy skazani na oglądanie irytujących reklam przed klipami na których nam zależy.

via The Verge

AKTUALIZACJA (07.08.2012):

Apple opublikowało oficjalną notkę prasową w sprawie usunięcia aplikacji YouTube z iOS 6. Oto jej treść:

“Our license to include the YouTube app in iOS has ended, customers can use YouTube in the Safari browser and Google is working on a new YouTube app to be on the App Store.”

Krótko mówiąc, Apple skończyła się licencja na aplikację YouTube… i nie zrobiło nic, aby ją przedłużyć. Z serwisu YouTube będzie można korzystać z poziomu przeglądarki Safari lub dedykowanej aplikacji przygotowanej przez Google.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona