Apple po Q3 2016: sprzedaż iPhone’ów i iPadów znów zmalała

Tak, wiem, że trzeci kwartał 2016 roku się jeszcze nie skończył. Ale zakończył się już trzeci kwartał roku finansowego w Apple. A to oznacza tylko jedno: dawkę najnowszych informacji prosto z Cupertino, na temat poziomu sprzedaży poszczególnych urządzeń firmy i wyników finansowych.

I właśnie od nich zacznijmy. W wielu przypadkach to właśnie wyniki finansowe bywają bardziej interesujące od cyferek widniejących właśnie przy poziomie sprzedaży. I tak, okazuje się, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy przychód Apple wyniósł 42,4 mld dolarów (w analogicznym okresie roku poprzedniego: 49,6 mld, kwartał wcześniej: 50,5 mld). Zysk natomiast wyniósł 7,8 mld dolarów (rok wcześniej: 10,7 mld). Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące czwartego kwartału finansowego, Apple planuje odnotować przychód na poziomie 45,5-47,5 miliarda dolarów.

Sprzedaż poszczególnych produktów Apple, w ujęciu rok do roku, zmalała od 9% do 15% – w zależności od segmentu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy firma sprzedała:

  • 40,4 mln iPhone’ów (rok wcześniej: 47,5 mln, kwartał wcześniej: 51,2 mln),
  • 9,95 mln iPadów (rok wcześniej: 10,9 mln, kwartał wcześniej: 10,25 mln),
  • 4,25 mln komputerów Mac (rok wcześniej: 4,8 mln, kwartał wcześniej: 4 mln).

apple-po-q3-2016

Ciekawie prezentują się wykresy sprzedaży smartfonów i tabletów Apple, przygotowane przez Benedicta Evansa, którego zdecydowanie warto śledzić na Twitterze. Dają jednoznaczny obraz tego, jak iPady sukcesywnie tracą na popularności, a iPhone’y wciąż walczą o swoją pozycję na rynku i odpowiednio wysoką sprzedaż.

źródło: Apple