Apple nie jest już na szczycie rankingu innowacyjnych firm. Spada na 17. miejsce

Rok w rok publikowany jest ranking, który prezentuje 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. W ubiegłym roku Apple zajmowało w nim pierwsze miejsce, ale dziś jest daleko poza podium. Czy to kogoś dziwi?

„Apple się kończy” – ten wyświechtany frazes słyszymy regularnie od lat, a mimo to Apple co kwartał bije własne rekordy przychodów, udowadniając, że specjaliści finansowi zatrudnieni przez tę firmę naprawdę zasługują na solidne wypłaty. Sukcesy na polu biznesowym nie oznaczają jednak, że Apple jest nadal postrzegane jako najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo na świecie. Wręcz przeciwnie.

Fast Company corocznie prezentuje listę 50 firm, które wydają się być liderami w niestandardowym podejściu do produktów i usług. W ubiegłym roku tytuł najbardziej innowacyjnego przedsiębiorstwa przypadł Apple, ale w roku 2019 gigant z Cupertino wylądował na miejscu opatrzonym numerem 17.

Zwycięzcą rankingu okazała się chińska firma Meituan Dianping, która „przyspiesza rezerwację pokoi w hotelach, zakup biletów do kina czy zamawianie jedzenia”. W 2018 roku platforma ta obsłużyła transakcje o wartości 33,8 miliarda dolarów dla ponad 350 milionów ludzi żyjących w 2800 miastach.

Inne firmy, które wymieniono w pierwszej piątce najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw to singapurski Grab, NBA, The Walt Disney Company Stitch Fix. Nad Apple uplasowały się także Square, Oatly, Twitch, Shopify Alibaba Group.

Ubiegłoroczne iPhone’y były w gruncie rzeczy ulepszeniem tego, co zobaczyliśmy w 2017 roku w postaci iPhone’a X. Stąd za największą innowację Apple ubiegłego roku uznano procesor A12 Bionic. Ze względu na to, że jest to pierwszy układ produkowany w procesie technologicznym 7 nm i zapewnia wysoką wydajność przy nieprzesadzonym zapotrzebowaniu na energię, zasłużył na wyróżnienie. Jednak nie aż takie, by pozwoliło wspiąć się Apple wyżej w rankingu. Króluje jednak w osobnej kategorii „elektronika użytkowa”, gdzie wyprzedza takie firmy jak Google, Microsoft Dell. 

Żeby wspomniana lista 50 najbardziej innowacyjnych firm mogła powstać, Fast Company analizuje dokonania tysięcy firm za pomocą około 40 redaktorów.

Zgadzacie się z tym, że Apple nie jest już tak innowacyjne, jak jeszcze rok temu?

Tim Cook: 'Apple jest innowacyjne, tylko Wy tego nie widzicie. Apple Watch i AirPods są jak nowe iPody’

źródło: Fast Company przez MacRumors