W USA nie wejdziemy na pokład samolotu z wadliwym MacBookiem Pro 2015 15″

Po uruchomieniu programu wymiany wadliwych baterii w 15-calowych MacBookach Pro 2015, Federalna Administracja Lotnictwa w Stanach Zjednoczonych wydała przypomnienie, by linie lotnicze postępowały zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi towarów z akumulatorami wycofanymi z obiegu.

Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że z 15-calowym MacBookiem Pro 2015 sprzedawanym między wrześniem 2015 roku a lutym 2017 roku nie wejdziemy na pokład samolotu. Baterie w tym modelu, pochodzące z wymienionego przedziału czasowego mogą się przegrzewać i stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa pożarowego. Przypomina więc to akcję związaną z smartfonami Galaxy Note 7 sprzed lat, które zostały wycofane z rynku właśnie z powodu wadliwej konstrukcji baterii.

Reklama

Chodzi o sprzęt, który zabieramy ze sobą jako ładunek lub bagaż podręczny, więc laptopa podlegającego akcji wymiany baterii nie przewieziemy ani w luku bagażowym, ani nie zabierzemy pod pachą na swoje miejsce do przestrzeni pasażerskiej – przynajmniej podróżując samolotem po USA.

Europa też się niepokoi

Na początku tego miesiąca Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła europejskie linie lotnicze przed zabieraniem na pokład ryzykownego sprzętu. Przewoźnicy mają upewniać się, że modele MacBooka Pro, których dotyczy problem, są wyłączone i nie będą używane podczas lotów. Oficjalnego zakazu transportu tych sprzętów jednak nie ma, więc  – przynajmniej na razie – stosuje się inne środki ostrożności.

Na przykład cztery linie lotnicze, w tym TUI Group Airlines, Thomas Cook Airlines, Air Italy oraz Air Transat liczą się z wprowadzeniem zakazu, który uniemożliwiłby wprowadzenie laptopów na pokład samolotu jako ładunku. Brytyjskie TUI Group planuje tylko informować pasażerów o problemowych modelach MacBooka Pro przy bramkach i przed startem, ale oczywiście nie będzie dotyczyło to laptopów, w których baterie już wymieniono. Na razie nie wiadomo, czy podobne działania zostaną podjęte w szerszym zakresie na lotniskach w USA i w innych częściach świata.

Część 15-calowych modeli MacBooków Pro z 2015 roku ma wadliwe baterie, które mogą się przegrzać i zapalić. W związku z tym Apple zaplanowało akcję wymiany akumulatorów. Jeśli chcecie dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, w tym jak sprawdzić, czy nasz MacBook kwalifikuje się do programu wymiany, rzućcie okiem na artykuł Karola.

Apple właśnie uruchomiło program wymiany wadliwych baterii dla 15-calowych MacBooków Pro z 2015 roku

źródło: Bloomberg przez MacRumors