Apple i Microsoft powyżej oczekiwań – wyniki finansowe za ubiegły kwartał

7178643521_c0b1e40ec2_b-1

Nie było wielkiego zaskoczenia przy ogłaszaniu sprawozdania finansowego za ubiegły kwartał – firmy Apple i Microsoft nieznacznie przekroczyły oczekiwania inwestorów i analityków, co momentalnie wpłynęło na wzrost wartości akcji tych spółek.

Apple odnotowało przychód w wysokości ok. 45,6 mld $ (10,2 mld $ dochodu), co daje 4,7% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Widoczny jest też wyraźny spadek sprzedaży w porównaniu do jeszcze wcześniejszego, świątecznego kwartału, co jest naturalnym zjawiskiem sezonowości. Dla nas najciekawszą informacją będą dane dotyczące sprzedaży iPadów. W ubiegłym kwartale sprzedano 16,35 milionów tych urządzeń, czyli ponad 3 miliony mniej niż w tym okresie rok temu. Wzrosła natomiast sprzedaż iPhone’ów i komputerów Mac – wpływy z tych drugich już wkrótce mogą być większe niż wpływy z iPadów. Era Post PC? Nie bardzo…

Przychód ze sprzedaży iPhone’ów to prawie 60% przychodu całej firmy – ta statystyka pokazuje jak bardzo Apple obecnie jest zależny od tego urządzenia. Tim Cook uspokajał inwestorów po ogłoszeniu słabszych danych dotyczących iPada, twierdząc, że to naturalne zjawisko na stabilizującym się rynku, ale niewątpliwie spadkowa tendencja wydaje się bardzo intrygująca.

applea

Microsoft zakończył kwartał z przychodem na poziomie 20,4 mld $ przy dochodzie sięgającym niespełna 7 mld $ – daje to 68 centów dywidendy przypadającej na jeden udział. Czytelników tabletowo.pl powinien zainteresować fakt, że przychód z linii tabletów Surface podwoił się, w stosunku do analogicznego kwartału z ubiegłego roku i osiągnął poziom 500 mln $. Na ogłoszeniu wyników finansowych pojawił się prezes Microsoftu, Satya Nadella i po raz kolejny podkreślał jak ważna dla firmy jest chmura Azure oraz nowy model biznesowy, oparty na subskrypcjach, a nie na bezterminowych licencjach. Pojawiły się tradycyjne slogany „mobile first, cloud first”, „ambient computing” czy „data cluture”. Zaskakiwać może zwiększenie się zysków ze sprzedaży licencji Windowsa – mimo kryzysu na rynku PC, firma odnotowała postęp w stosunku do ubiegłego roku. Najwyraźniej rynek PC i usług z tym związanych ma się lepiej niż sądzą „eksperci”.

msfttX

źródło: Apple, Microsoft