Apple i Google wprowadzają ciemne motywy w swoich systemach. Microsoft: „To my w Windows 10 zrobimy jasny!”

Program Windows Insider pozwala na podejrzenie, jakie zmiany w Windows 10 przygotowuje Microsoft. Najnowsza wersja testowa tego systemu pozwala na zmianę motywu na jasny. To najbardziej rzucająca się w oczy zmiana, ale jest też kilka innych, ułatwiających pracę na komputerze z oprogramowaniem Microsoftu.

W czasie, kiedy macOS Mojave wspiera tryb ciemny w prawie wszystkich programach, a Google zachęca deweloperów do tworzenia aplikacji z opcją włączenia ciemnego motywu, Microsoft rozjaśnia Windowsa 10, wprowadzając jasny pasek systemowy wraz z nowym tłem dla kafelków w menu Start.

Osobiście nie mam nic przeciwko – swego czasu uwielbiałem bawić się w instalowanie nakładek graficznych na Windowsa XP, który nie grzeszył urodą, zwłaszcza w czasach, gdy na rynku dostępne były już następne wersje systemu Microsoftu. Czasy trochę się zmieniły, ale pewien przymus estetyczny pozostał, dlatego chętnie sprawdzę „Light Theme”, kiedy ten trafi już do oficjalnej dystrybucji w którymś z kolejnych wydań poprawek do Windowsa 10.

Przy okazji okazało się, że Microsoft odświeży nieco domyślną tapetę systemu, która też zyska nieco na lekkości.

Innymi usprawnieniami objęte są funkcje związane z drukowaniem dokumentów. Dotąd poszczególne opcje były opisane tylko tekstowo, co czasem powodowało gubienie się w nich i wydłużało czas poszukiwania tej, na której akurat nam zależy. Testerzy Windows Insider mogą korzystać już z ikon, które ułatwiają lokalizację pożądanej opcji.

Ważna rzecz zawędruje do sekcji Windows Update. Opcja tymczasowego wstrzymania pobierania aktualizacji będzie teraz znacznie łatwiejsza do zlokalizowania, więc jedna z najczęściej irytujących rzeczy w Windowsie 10 dotycząca nieporozumień na linii Windows Update – Użytkownik powinna stać się mniej denerwująca. Preview Build 18282 zawiera także zmiany w działaniu funkcji określającej aktywne godziny, w czasie których my pracujemy, a Windows 10 nie powinien instalować aktualizacji wymuszających restart systemu.

Ponadto dodano przydatną funkcję, która modyfikuje zachowanie wyświetlaczy w laptopach, które dotąd zawsze po przejściu w tryb zasilania z baterii, zmniejszały swoją jasność. Ustawienie tego parametru „na sztywno” nie będzie rozpraszać nas, gdy tylko odłączymy kabel od zasilacza od notebooka czy tabletu.

Choć wymienione rzeczy nie są żadną rewolucją, to pozwolą na nieco wygodniejsze korzystanie z Windowsa 10, a o to przecież chodzi. Czekamy więc, aż opcje z wersji testowej zawitają do powszechnej dystrybucji tego systemu.

 

źródło: Microsoft