Apple Design Awards: znamy już tegorocznych laureatów

Tak jak co roku, podczas konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference) przyznane zostały nagrody Apple Design Awards, będące wyróżnieniem dla aplikacji, które w tym roku „podniosły poprzeczkę w dziedzinach designu, technologi bądź innowacyjności”. Jak to zwykle bywa w przypadku takich nagród, z niektórymi decyzjami jury można zgodzić się bez problemu, z innymi jest zaś nieco trudniej. Wśród jedenastu wyróżnionych pozycji znalazło się aż dziewięć działających na tabletach. Oto one:

WWF Together

Darmowa aplikacja stworzona przez World Wildlife Fund, czyli jedną z najpopularniejszych organizacji ekologicznych, zajmującą się między innymi ochroną zagrożonych gatunków.  To właśnie one są tematem przewodnim tej aplikacji. Firma Apple wyróżniła ją ze względu na wysokiej jakości oprawę dźwiękową, unikalną szatę graficzną  (w tym zdjęcia dzikich zwierząt w wysokiej rozdzielczości) oraz nietypowe sposoby interakcji.

Procreate

Pod tą dość dwuznaczną nazwą kryje się całkiem rozbudowana aplikacja dla rysowników, oferujące dostęp do narzędzi znanych z „pełnowymiarowych” programów w formie przyjaznej dla użytkowników tabletu. W tym przypadku wyróżnienie zostało przyznane nie tylko ze względu na wyjątkowy design aplikacji, ale też za zastosowanie w niej nowoczesnych technologii. Aplikacja kosztuje obecnie 4,99 dolarów.

Badland

Mimo iż stylizowana grafika gry Badland już na pierwszy rzut oka budzi skojarzenia z Limbo autorstwa studia Playdead (a także World of Goo), to jednak nie można odmówić tej grze swoistego uroku. Jeśli dodamy do tego prostą acz wciągającą mechanikę rozgrywki, to raczej nie powinno nikogo dziwić, że gra zyskała dość dużą popularność. Wyróżnienie Apple Design Awards to już czwarta poważna nagroda na koncie tej produkcji. Badland kosztuje obecnie 3,99 dolarów.

Yahoo! Weather

Aplikacji pogodowych na tablety i telefony w dzisiejszych czasach nie brakuje, a już na pewno trudno którąkolwiek z nich nazwać rewolucyjną. Dziwić więc może, że jednym z laureatów tegorocznych nagród Apple Design Awards jest darmowa aplikacja pogodowa Yahoo! Weather. Aplikacja co prawda wyróżnia się na tle konkurencji całkiem przyzwoitą szatą graficzną, ale wydaje mi się, że to za mało by zasłużyć na nagrodę. Cóż, widocznie jury miało nieco inne priorytety.

Letterpress

Letterpress to jedna z tych gier, które powalają prostotą. Nie znajdziemy tu najwyższej jakości grafiki, wielowątkowej fabuły i skomplikowanej mechaniki rozgrywki. Znajdziemy za to schludny, przyjemny design, ciekawe zasady i wciągający, asynchroniczny multiplayer. Gra jest darmowa, ale posiada wbudowane mikropłatności.

Ridiculous Fishing

Ridiculous Fishing to gra, w której wcielamy się w rybaka o dość nietypowym podejściu do sztuki wędkarstwa. Urzekła ona jurorów swoją rozpikselizowaną stylistyką retro (która wbrew pozorom nie jest dziś tak rzadko spotykana). Ta prosta Arcade’ówka potrafi wciągnąć w swój nietypowy świat na długie godziny, nawet jeśli na co dzień nie interesujemy się przysłowiowym „moczeniem kija”. Gra kosztuje obecnie 2,99 dolarów.

Sky Gamblers: Storm Raiders

Storm Raiders to trzecia odsłona serii Sky Gamblers. Przenosi nas ona w czasy drugiej wojny światowej i pozwala zasiąść za sterami maszyn latających z tamtej epoki. Uznanie jury zyskała dzięki wysokiej klasy grafice, która dość mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas typowe produkcje z iPada, oraz rozbudowanym możliwościom rozgrywki multiplatformowej. Gra kosztuje 0,99 dolarów, ale daje dość sporo okazji do wydania dodatkowych pieniędzy.

Evernote

Evernote to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych wirtualnych notatników. Aplikacja ta nie tylko pozwala nam na tworzenie różnych form notatek, ale też synchronizuje je między wszystkimi urządzeniami z których korzystamy. Jury wybrała tą aplikację ze względu na prosty acz stylowy design oraz dużą ilość zastosowanych technologi. Aplikacja Evernote jest darmowa, ale aby skorzystać z wszystkich funkcji należy wykupić abonament premium.

mosaic.io

Ostatnią z nagrodzonych aplikacji jest mosaic.io. Jest to efekt współpracy studentów z MIT i uniwersytetu w Pittsburgh. To prosta aplikacja pozwalająca na wykorzystywanie kilku urządzeń z systemem iOS jako wieloczęściowego ekranu do oglądania dużych zdjęć. Uznanie jurorów zyskała dzięki pomysłowości młodych deweloperów. Aplikacja jest darmowa.

Listę wszystkich zwycięskich aplikacji znajdziecie na tej stronie.