Apple chce używać zwykłych routerów WiFi do bezprzewodowego ładowania iPhone'ów 22

Apple chce używać zwykłych routerów WiFi do bezprzewodowego ładowania iPhone’ów

Amerykański gigant technologiczny eksperymentuje z bezprzewodowymi technologiami ładowania. Jeden z najnowszych patentów Apple polega na ładowaniu baterii smartfonów bez kabla, za pośrednictwem… zwykłych routerów WiFi.

Do Amerykańskiego Urzędu Patentowego wpłynął wniosek Apple dotyczący „bezprzewodowego systemu ładowania i komunikacji z antenami o podwójnej częstotliwości”. Chodzi o metodę „przenoszenia energii na urządzenia elektroniczne na częstotliwościach normalnie przeznaczonych do transmisji danych”.

Apple chce używać zwykłych routerów WiFi do bezprzewodowego ładowania iPhone'ów 23

Anteny mogą być wykorzystywane do bezprzewodowego przesyłania energii na częstotliwościach mikrofalowych lub innych, oraz do wspierania komunikacji na poziomie fal milimetrowych. Można też je tak zmodyfikować, by utworzyć coś na kształt wiązek energii nadawanych kierunkowo.

Jak czytamy w raporcie, „aplikacja patentowa Apple obejmuje jedynie teorię bezprzewodowej transmisji energii z wykorzystaniem istniejących częstotliwości przesyłu danych i nie ujawnia żadnych szczegółów operacyjnych poza zastosowaniem wyspecjalizowanych anten kształtujących wiązkę”.

Innymi słowy, Apple dysponuje całym zestawem obliczeń, kalkulacji i garścią pomysłów, w jaki sposób zmodyfikować anteny routera tak, by sprzęt mógł nadawać energię, zamiast wysyłać dane. Brzmi to wprost karkołomnie. I w istocie takie jest, gdyż wniosek patentowy zawiera jedynie szkice i schematy, i nie ma w nim wzmianki na temat testowanych działających urządzeń tego typu (czy nawet niedziałających).

Apple chce używać zwykłych routerów WiFi do bezprzewodowego ładowania iPhone'ów 24

Dodatkowo – idea tego typu nie jest nowa. W gruncie rzeczy to, co Apple przedłożyło Urzędowi Patentowemu jest zebranym w jedno opracowaniem, nad którym „siedział” cały zespół ludzi w 2015 roku. Apple najwyraźniej ubezpiecza się na wypadek, gdyby ktoś inny chciał skutecznie wykorzystać tę wiedzę w praktyce – potencjalne miliony dolarów płynące z opłat patentowych przeszłyby firmie koło nosa, gdyby technologia była od początku do końca dziełem kogoś innego.

O przełomowym podejściu w bezprzewodowym ładowaniu smartfonów mówiło się w kontekście nowego iPhone’a, ale im bliżej premiery, tym mniej prawdopodobne są przekazywane wtedy rewelacje.

 

źródło: AppleInsider przez Tech2