Są dwie wiadomości dotyczące sklepu App Store w Polsce: dobra i zła. Zacznę od dobrej

Dobra wiadomość jest taka, że Apple w ciągu około tygodnia zmieni ceny aplikacji i gier w polskim App Store na złotówki. Dokładnie taka sama zmiana dotknie sklepy iTunes, iBooks i Apple Music. Za pakiet dyskowy iCloud też wkrótce zapłacimy naszą narodową walutą. I tu dochodzimy do złej wiadomości: będzie drożej.

Wyższe ceny nie wynikną z jakiejś niechęci Apple do naszego kraju, tylko z niekorzystnej tabeli przewalutowań, którą przeklejam poniżej. Niezbyt to jednak pocieszające, biorąc pod uwagę, że dopiero co byliśmy świadkami podwyżek w App Store. Apple informuje:

Reklama

Waluta w sklepach App Store, iTunes Store, iBooks Store, Apple Music i w pakiecie dyskowym iCloud w Polsce wkrótce ulegnie zmianie z euro na złote.

Po zmianie waluty wszystkie zamówienia w przedsprzedaży i subskrypcje będą rozliczane w złotych, a aktualne salda upominków iTunes zostaną odzwierciedlone w nowej walucie lokalnej.

Prosimy przy najbliższej okazji zrealizować salda na upominki. W trakcie przeliczania walut mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem, korzystaniem lub realizacją środków kredytu sklepowego. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze Wsparciem Apple.

Zmiany sposobu płatności dotyczą nie tylko Polski. Użytkownicy sprzętów Apple będą mogli płacić w lokalnych walutach w Chile, Chorwacji, Kolumbii oraz Peru (tam zmiana z dolara), tak samo jak w Bułgarii, Czechach, Rumunii, na Węgrzech oraz u nas (wcześniej płacących w euro).

Apple postanowiło więc zrzucić ryzyko kursów walut na klientów, co raczej jest zrozumiałe. Oczywiście zrozumiałe dla polityki finansowej giganta – konsumenci nie będą z tego tytułu zbytnio zadowoleni. Innym zmiana będzie odpowiadać z jednego powodu: Apple Store nareszcie jakoś się stabilizuje. Co prawda, może nie na tym poziomie, na jakim byśmy sobie tego życzyli, ale zawsze.

Dodatkowo, jest to pewien sygnał, że może na horyzoncie pojawi się wkrótce wieść o Apple Pay w Polsce. Fakt – można już korzystać u nas z tych płatności drogą nieoficjalną, ale chcielibyśmy mieć możliwość przetestowania tej usługi z błogosławieństwem firmy z Cupertino.

 

źródło: MyApple, Tablety