Aplikacja Twój Telefon wreszcie pozwala na wysyłanie SMS-ów z poziomu laptopa z Windows 10, powiązanego ze smartfonem z Androidem

Nie jest tajemnicą, że Microsoft już dawno porzucił swe mobilne ambicje i w zasadzie wraz ze zmianą CEO, i zastąpieniem Steve’a Ballmera przez Satya Nadellę, w korporacji z Redmond nastąpiła zmiana paradygmatów. Biznes komórkowy został sprzedany, a system Windows 10 Mobile praktycznie całkowicie porzucony, nie licząc drobnych łatek bezpieczeństwa i pojedynczych aktualizacji.

Nie oznacza to jednak, że Microsoft całkowicie wycofał się z rynku mobilnego. Nie, o to możemy być spokojni. Zamiast promować własny system przyjęto nową strategię – jak najszersze powiązanie mobilnych systemów Android oraz iOS z ekosystemem Windows. To dzięki tej zmianie na Androidzie nastąpił prawdziwy wysyp microsoftowych aplikacji, na czele z coraz bardziej popularnym Microsoft Launcherem oraz całkowicie nowym, choć nie do końca udanym Skype’em.

Reklama

Jedną z najnowszych odsłon tej strategii jest zapowiedziana jeszcze w maju tego roku systemowa aplikacja Twój Telefon, która ma zapewnić stopniowe i coraz większe powiązanie telefonów z Androidem (w mniejszym stopniu z iOS-em) z systemem stacjonarnym Windows 10. W efekcie otrzymujemy to, co posiadacze iPhone’ów mają od dawna – szybkie i sprawne powiązanie telefonu z komputerem.

Aplikacja Twój Telefon jeszcze do wczoraj była średnio przydatna, pokazując jedynie 25 ostatnich zdjęć z telefonu. Najnowsza aktualizacja o numerze 1.0.12432.0 wprowadza jednak bardzo istotną i długo oczekiwaną zmianę: możliwość odbierania i wysyłania wiadomości tekstowych na komputerach osobistych, powiązanych z telefonami z systemem Android. W aplikacji pojawia się nowa zakładka, obsługująca SMS-y.

Jak to działa w praktyce?

Po pierwsze, na komputerze osobistym musimy mieć zainstalowaną aplikację Twój Telefon w wersji min. 1.0.12432.0. Aplikacja ta działa obecnie jedynie na komputerach w programie Insider i we wszystkich kręgach testowych, z których najbezpieczniejszym jest Release Preview, zapewniający szybsze otrzymywanie nowości i aktualizacji w ramach tej samej gałęzi systemu. Jeżeli nie chcemy zapisywać się do programu Insider, musimy niestety poczekać do października tego roku na premierę nowej wersji systemu Windows, która natywnie będzie miała wbudowaną aplikację Twój Telefon. Aplikacja jest do pobrania ze sklepu Microsoft Store.

Po drugie, na telefonie z systemem Android (w wersji min. 7.0) pobieramy najnowszą wersję aplikacji Microsoft Apps, która do tej pory służyła jedynie jako zbiór linków do innych programów i usług Microsoftu. Od niedawna aplikacja ta ma nową funkcję: synchronizację danych pomiędzy systemem Android a Windows.

Po uruchomieniu Twojego Telefonu na telefonie pojawi się prośba o umożliwienie synchronizacji urządzeń. Od teraz możemy nie tylko pobierać najnowsze zdjęcia z naszego telefonu, ale też – i przede wszystkim – możemy odbierać SMS-y na naszych komputerach, jak również tworzyć nowe wiadomości tekstowe, które następnie wysyłane są z poziomu telefonu.

Ktoś powie, że to już dawno było i cofamy się do czasów Symbiana, albo że to samo zapewniają nam aplikacje do Androida typu Pushbullet. Jest jednak mała różnica. Aplikacje pokroju Pushbullet są po pierwsze płatne, po drugie autorstwa firm trzecich i tak na dobrą sprawę nigdy nie możemy mieć pewności kto dodatkowo ma wgląd w nasze dane. Twój Telefon to bezpłatna funkcja systemowa, zapewniająca obsługę wiadomości tekstowych z poziomu samego systemu. Tak, wiem. Nie każdy lubi Microsoft, ale nie każdy lubi też Google.

Nowe funkcje programu Twój Telefon to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Najnowsza wersja aplikacji, poza dostępem do SMS, prosi również o dostęp do połączeń telefonicznych. Możemy więc być pewni, że w kolejnych aktualizacjach będziemy mogli obsługiwać również połączenia telefoniczne z poziomu komputera stacjonarnego. W zasadzie system Windows nadrabia powoli braki w stosunku do iOS-a, który od dawna synchronizuje wszystkie urządzenia w ramach swojego ekosystemu. Wraz z aplikacją Twój Telefon MS jest na dobrej drodze, by w coraz lepszy sposób powiązać Windowsa z Androidem.