Skimmer Scanner, czyli jak za darmo uchronić się przed niepewnymi bankomatami | Tabletowo.pl

Skimmer Scanner, czyli jak za darmo uchronić się przed niepewnymi bankomatami

Dołącz do dyskusji 0

Zastanawiam się często co jest bezpieczniejsze – przechowywanie pieniędzy w gotówce czy na koncie bankowym i za każdym razem dochodzę do wniosku, że na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak pamiętać o tym, że niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku i tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy ktoś spróbuje dobrać się do naszej karty płatniczej. W Google Play pojawiła się aplikacja Skimmer Scanner, która pomoże nam wykryć chociaż część zagrożeń.

Na początku warto wyjaśnić czym właściwie jest skimmer – postanowiłem zajrzeć nawet, co na ten temat mówi Wikipedia i muszę powiedzieć, że udzielone tam informacje są niezbyt rzetelne, a dokładniej rzecz ujmując – nie obejmują wszystkich urządzeń. Przyjrzyjmy jednak tę definicję jako wyjściową, aby chwilę później poszerzyć ją o odpowiednie dane.

Skimmer (określenie slangowe) — urządzenie będące specjalnie przygotowaną nakładką bankomatową umożliwiającą pobieranie informacji z pasków magnetycznych zawartych na karcie płatniczej. Nakładce może towarzyszyć dodatkowa klawiatura, nałożona na tę właściwą, zapisująca wpisywane numery PIN lub kamera śledzącą palce na klawiaturze. Dane pobrane za pomocą skimmera są wykorzystywane w celach przestępczych.

No i zaczynając od początku – kiedy ostatnio użyliście paska magnetycznego? Wiem, że w innych krajach różnie to bywa, ale w Polsce został on już niemalże na stałe wyparty przez chipy oraz płatności zbliżeniowe. I właśnie tutaj pojawia się ważny szczegół – powstają już skimmery, które obejmują właśnie chipy. Abstrahując już od tego, że można także wykorzystać czyjąś kartę do „zafałszowania” płatności bezdotykowej czy nawet użyć jej w internecie, do czego wystarczy zaledwie jej… obustronne zdjęcie.

Tak może wyglądać skimmer. Ale równie dobrze może być cieniutki i wsunięty do szczeliny. Zdarza się nawet, że skimmer wygląda jak nakładka zabezpieczająca przed skimmerami! / fot. Sekurak

No, i jest jeszcze jedna drobna niespójność. Skimmerów należy szukać nie tylko na bankomatach. Na pewno spotkaliście się kiedyś chociażby z samoobsługowymi stacjami benzynowymi lub chociażby biletomatami – tam również może znaleźć się jakieś „życzliwe” urządzenie, które będzie miało chrapkę na dane naszej karty płatniczej. Warto zaznaczyć, że autorzy Skimmer Scanner zostali zainspirowani właśnie przez „pośredników” odnalezionych na amerykańskich stacjach benzynowych.

Skoro już omówiliśmy temat skimmerów, trzeba zadać jedno pytanie – jak się przed nimi uchronić?

Przede wszystkim, warto próbować je wypatrzeć. Skimmery dosyć często można najzwyczajniej w świecie dostrzec, szczególnie jeżeli korzystacie z danego bankomatu często, a klawiatura lub obudowa szczeliny na kartę nagle jest kilka milimetrów wyższa niż zazwyczaj. Warto też używać kart tylko w sprawdzonych (i najlepiej monitorowanych) miejscach, ale sami wiecie, że to nie zawsze jest możliwe. Zresztą, w internecie można znaleźć materiały, na których skimmer został odnaleziony chociażby w samym centrum Wiednia, wśród tłumu, patroli służb porządkowych oraz setek kamer.

Z pomocą przychodzi aplikacja Skimmer Scanner. Jak ona działa? Zacznijmy od tego, że skimmery dosyć często mają bezprzewodowo wysyłać dane karty do złodzieja (tak, aby musiał on możliwie rzadko kręcić się wokół „przejętego” miejsca), a więc nierzadko posiadają moduł Bluetooth lub są nawet na nim oparte. Skimmer Scanner za pomocą właśnie tego typu łączności po prostu… próbuje je wykryć. Czy może być coś piękniejszego?

Oczywistym jest, że nie należy polegać na aplikacji Skimmer Scanner w stu procentach i najważniejszy jest zdrowy rozsądek i rozwaga. Nic jednak nie szkodzi, aby mieć kolejny czynnik sprawdzający, prawda? Obstawiam, że zaledwie kilka procent z nas padło ofiarą skimmera, ale raczej zgodzicie się ze mną jeśli powiem, że nawet skromne ograniczenie liczby ataków jest lepsze niż bezczynność.

Skimmer Scanner pojawił się w Google Play dosłownie chwilę temu, lecz jest jeszcze rozwijany. Jeżeli jesteście nim zainteresowani, to możecie kliknąć poniżej, aby pobrać i zainstalować aplikację na Waszych smartfonach.

Pobierz aplikację z Google Play

źródło: SparkFun dzięki Android Community, Google Play
grafika: Sekurak, Pexels

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona