[ANKIETA] Konstruujemy idealnego smartfona

Gdy pracowałem nad moim wkładem w artykuł „Redakcja pisze list do technologicznego św. Mikołaja”, naszła mnie refleksja, że świetnie by było, jakby istniał smartfon idealny dla moich potrzeb. Jeszcze się z takim produktem nie spotkałem, a przynajmniej nie w cenie, która by mnie satysfakcjonowała, pomimo tego iż uważam się za niezbyt wymagającego użytkownika, który stara się racjonalnie podchodzić do sprawy. Tak właśnie narodził się pomysł na ten właśnie artykuł w dość niecodziennej formie.

Cała zabawa będzie polegała na tym, że ja będę swego rodzaju wodzirejem, tj. sporządzę listę kryteriów, jakie opisują każdy smartfon (wyświetlacz, ilość RAMu, dodatkowe funkcje typu must-have, itp.) i wyrażę swoją opinię na temat każdego z nich, mając przy tym nadzieję, że w ten sposób rozpocznę ciekawą dyskusję z Wami. Najważniejszą częścią całego pomysłu jest Wasza opinia, drodzy Czytelnicy. Wyrażać ją będziecie w krótkich ankietach stworzonych dla każdego kryterium, w których to zdecydujecie, czy zgadzacie się z moją opinią czy też nie. Na koniec mam nadzieję, że dopełnicie swego dzieła i w komentarzach rozwiniecie swoją wypowiedź.

Pamiętajcie, że naszym celem jest wybranie cech idealnego smartfona, czyli takiego, który spełniałby w pełni nasze wymagania, ale też takiego, który nie kosztowałby majątek. Wiadomo, że za odpowiednią sumkę można sobie sprezentować potwora, który sprosta naszym potrzebom, a nawet je przekroczy. Ale przecież nie o to chodzi. Szukamy perfekcyjnego kompromisu.

System

Zacznijmy od aspektu, który nieodwracalnie podzielił całe mobilne społeczeństwo. Każdy z nas należy do jakiegoś obozu i tak samo każdy z nas wie, że jeżeli ktoś jest już wyznawcą pewnego kultu (jabłka lub robota), to strasznie trudno jest go przekonać do wyższości tej drugiej opcji. Ja do tematu podejdę z trochę innej perspektywy. To, co napisze, może wydać Wam się niezbyt obiektywne, ale jednak dla mnie wydaje się sensowne w perspektywie tego artykułu. Mamy skomponować smartfon idealny, więc z oczywistych przyczyn odrzucam system Windows Phone… nie no żartuję, nie jest to takie oczywiste. Szanuję ten system, ale jednak nie ma co się oszukiwać, że nie jest on zbyt popularny wśród smartfonów i dość sporo odstaje od iOSa i Androida. Pozostają nam dwie wiodące marki, z których na potrzeby tego tekstu wybrałbym Androida. Dlaczego nie możemy stworzyć smartfona marzeń działającego na iOS? Odpowiedź jest prosta – iOS to jedna linia smartfonów (teraz już w zasadzie dwie, bo weszły większe modele „Plus”) i nie mamy tutaj zbytniego pola do popisu. Po prostu łykamy to, co zaserwuje nam Apple. Co innego Android, który oferuje wachlarz produktów od różnych marek i o ogromnej bazie różnych konfiguracji, jeżeli chodzi o sprzęt i funkcje. Chciałbym w tym miejscu uniknąć kolejnej dyskusji (shitstormu), dlatego jeszcze raz powtórzę – nie traktujcie tego jako deklaracja, że Android jest lepszy.

[total-poll id=133937]

Wyświetlacz

Ekran to druga rzecz, która mocno dzieli społeczeństwo, ale w już – powiedziałbym – mniej agresywny sposób (jeśli wiecie o co mi chodzi). Według mnie można wydzielić trzy grupy. Pierwsza to użytkownicy, którzy wolą smukłe rozwiązania, bezproblemowe w obsłudze jedną ręką. Dla takich osób idealna wielkość przekątnej to 4″ do max. 4.7″. Skrajnym przeciwieństwem tej grupy są ludzie, którym nie przeszkadzają gigantyczne gabaryty. Za to do ich dyspozycji jest bardzo duża i przez to na swój sposób wygodna powierzchnia robocza. Mówimy tutaj o przekątnych 5.5″ i większych, które dochodzić mogą do nawet 6″ w phabletach. Trzecią grupą są ci umiarkowani, którzy rozsądnie idą na kompromis i łączą jeszcze w miarę smukłą budowę z wystarczającą powierzchnią roboczą, czyli 4.7-5.5″. Dla mnie właśnie ten przedział 5-5.2″ jest idealny, ale tylko pod warunkiem wąskich ramek, szczególnie po bokach wyświetlacza, bo te nad i pod nie wpływają aż tak bardzo na możliwość obsługi jedną ręką.

[total-poll id=133941]

Procesor

W temacie CPU mamy taki wybór, że trudno zdecydować się na jedną konkretną jednostkę centralną. Najbardziej popularne są układy Qualcomm Snapdragon, Samsung Exynos, Intel Atom, Apple Ax, MediaTek, Rockchip, HiSilicon Kirin, nVidia Tegra czy Broadcom. Sporo tego, prawda? Ano niestety, dlatego uprościmy sobie trochę sprawę poprzez podzielenie ich na grupy, gdzie kryteriami będzie wydajność i jej odwrotność, czyli energooszczędność. Nie ma się co kłócić, że te dwie rzeczy nie idą ze sobą w parze.

[total-poll id=133946]

W tej materii uważam, że nie można iść na kompromisy. Nawet pomimo tego, że nie gram w zupełnie żadne gry mobilnie to uważam, że procesor musi być wydajny, bez względu na pobór mocy. Smartfon musi działać, a nie wieszać się. Oczywiście to nie znaczy, że jestem za pakowaniem do smartfona procesorów o 8 rdzeniach i taktowaniu 3 GHz na każdym z nich! Mówię tutaj o rozsądnej wydajności, czyli takiej, jaka oferowana jest przez np. Snapdragony z serii 800, lecz z oczywistym pominięciem bardzo nieudanego SD 810, który bardziej nadaje się jako grzałka niż jako jednostka obliczeniowa.

Spis treści:

  1. Wstęp, system, wyświetlacz, procesor
  2. Pamięć RAM, aparat, pamięć na dane, bateria
  3. Dodatkowe funkcje, cena, podsumowanie