Anki Drive: nowy wymiar grania na iOS

Reklama

Anki to młoda firma zajmująca się na co dzień głównie badaniami nad sztuczną inteligencją. Zrobiło się o niej głośno dopiero niedawno, gdy okazało się, że nieznany dotąd start-up zyskał nagle dość potężne, bo wynoszące aż 50 milionów dolarów wsparcie ze strony inwestorów. Podczas tegorocznej konferencji WWDC zaprezentowane zostało pierwsze dzieło tej firmy, noszące nazwę Anki Drive. Ku zaskoczeniu większości zainteresowanych miało ono mocno rozrywkowy charakter.

Anki Drive to w dużym uproszczeniu zabawkowy tor samochodowy współpracujący z systemem iOS. Mata, po której poruszają się samochodziki-roboty, pokryta jest znacznikami pozwalającymi im na odczytywanie swojego aktualnego położenia (robią to 500 razy na sekundę). iPad lub iPhone stanowią w tym przypadku wirtualny „mózg” całej operacji, kontrolując zachowanie poszczególnych samochodzików oraz umożliwiając nam sterowanie jednym z nich. Cały zestaw ma trafić do sprzedaży jesienią w cenie 200 dolarów. Aplikacja sterująca samochodzikami dostępna jest za darmo już teraz, jednak jak na razie stanowi ona tylko prezentację pełnego produktu.

Zabawka zaprezentowana podczas konferencji WWDC to oczywiście dopiero pierwsza nieśmiała próba praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji opracowanej przez start-up Anki. Firma nie ukrywa, że jednym z jej celów jest stworzenie serii produktów które pozwalałyby na przenoszenie elementów gry do realnego świata. Jej założyciele zaznaczają jednak, że na pierwszym miejscu nadal pozostaje dla nich praca nad sztuczną inteligencją.