Android P nie powie Ci, że aplikacja nie reaguje. Po prostu ją wyłączy

Niejeden z Was miał pewnie okazję przekonać się, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Niektóre mądrości z życia codziennego można również przenieść na technologię, o czym najprawdopodobniej pomyśleli programiści z Google podczas przygotowywania się do tegorocznego Google I/O. Postanowiono bowiem, że Android P nie będzie już wyświetlał okna dialogowego dotyczącego braku reakcji ze strony aplikacji, on po prostu ją… awaryjnie wyłączy.

Tak się stało, że tegoroczna edycja Google I/O została streszczona przez Grześka w jednym, stosunkowo zwięzłym wpisie – możecie do niego zerknąć, jeśli przegapiliście całą konferencję ;). Ale Android P nie był omawiany wyłącznie tamtego dnia, pomijając już pewne perełki i funkcje, które poznamy dopiero z czasem. Jak na przykład domyślne wyłączenie powiadomień Aplikacja nie reaguje.

Dlaczego postanowiono tak zrobić? Przecież w gruncie rzeczy, nie sprawia to, że użytkownik otrzymuje więcej w jakikolwiek sposób, a i deweloperowi lżej prawdopodobnie nie będzie. Ale z drugiej strony, crash aplikacji to coś – z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego – znacznie lepszego, niż przerażające powiadomienie i nieskuteczne oczekiwanie na zniknięcie kłopotu. W niniejszym wpisie temat ten zostanie omówiony raczej pokrótce, więc osoby żądne i głodne wiedzy odsyłam do oryginalnej przemowy z konferencji Google I/O.

We wstępie pozwoliłem sobie odnieść się do powiedzenia czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal i myślę, że to w gruncie rzeczy najlepsze podsumowanie przyczyny takiego ruchu. Przecież zdarza się tak, że aplikacja „wywala się” akurat gdy jest w tle, więc dzięki braku okna dialogowego użytkownicy mogą mieć wrażenie, że system jest… stabilny bardziej, niż w rzeczywistości. Oczywiście jeżeli tylko chcecie, będziecie mogli włączyć powiadomienia z poziomu Opcji programisty.

Warto w tym momencie dodać, że Android P wycofa również jedną ze zmian dodanych w Oreo. Na pewno kojarzycie te irytujące powiadomienia Aplikacja pracuje w tle – kiedy miałem okazję przerzucić się na miesiąc na Samsunga Galaxy S9+, doprowadzały mnie do szału, zwłaszcza, że ekran domowy zliczał to jako powiadomienie, które należy wyróżnić na ikonce! Kolejna literka z alfabetu przed wersją systemu będzie oznaczać, że te powiadomienia znikną całkowicie.

https://www.tabletowo.pl/2018/05/08/konferencja-google-i-o-2018-podsumowanie/

źródło: XDA Developers
grafika główna: kadr z zamieszczonego filmu