Testowy Android P już dostępny – nie tylko na Pixele. Oto lista modeli, na których już można go mieć

Podczas wczorajszej konferencji dla deweloperów Google I/O, został zaprezentowany nowy Android P. W tym roku Google zdecydowało się udostępnić wersje testowe swojego nowego systemu operacyjnego na większą gamę urządzeń, wśród nich znalazł się jeden telefon Xiaomi, Xiaomi Mi Mix 2S.

Wersja deweloperska nowego Androida jest czystą wersją systemu znaną z Google Pixel, czyli nie uświadczymy w niej żadnych nakładek producentów. System w obecnej formie głównie skierowany jest do programistów, gdyż posiada kilka wad wieku dziecięcego.

Od kiedy pamiętam w „czystym” Androidzie zegar zawsze znajdował się po prawej stronie belki powiadomień. Android P wniósł jednak zmianę i zegar przeniesiono na lewą stronę, prawdopodobnie dlatego, że producenci smartfonów zaczęli używać wcięcia w ekranie znanego jako notch. Co ciekawe, mimo tego, że Xiaomi Mi Mix 2S należy do grupy smartfonów bezramkowych, nie ma notcha, więc dodano możliwość symulacji go.

Lista smartfonów z dostępem do wersji deweloperskiej Androida P (z linkami do ściągnięcia systemu):

 1. Essential Phone
 2. Nokia 7 Plus
 3. OPPO R15 Pro
 4. OnePlus 6
 5. Sony Xperia XZ2 (którą obecnie możecie kupić w bardzo dobrej promocji za 2999 złotych)
 6. Vivo X21UD
 7. Vivo X21
 8. Xiaomi Mi Mix 2S (każdy wariant)
 9. Google Pixel, Pixel 2 (każdy wariant)

Jak wcześniej wspominałem, obecna wersja systemu skierowana jest głównie do deweloperów, którzy mogą zapoznać się z nowym systemem i rozpocząć testy swojego oprogramowania na nowej wersji Androida. Nie oznacza to jednak, że zapalony fan technologii nie może zaktualizować swojego telefonu do Androida P.

Aby wypróbować nowy system operacyjny potrzebujemy telefonu, który wspiera możliwość instalacji Androida P. Następnie trzeba wejść na stronę internetową, na której dostępny jest obraz systemu – wystarczy kliknąć w posiadany przez siebie model smartfona (linki powyżej). Gdy ściągniemy obraz systemu, musimy go zainstalować na swoim telefonie za pomocą metody fastboot – poradnik dla użytkowników Xiaomi tutaj. Przed instalacją Androida P warto zrobić sobie kopię zapasową danych, gdyż zostaną one usunięte po aktualizacji.

Oczywiście, jak to w przypadku testowego oprogramowania, nie jest ono wolne od wad. Testerzy systemu na Xiaomi Mi Mix 2S już wykryli kilka błędów:

 • przejście do biblioteki muzycznej podczas słuchania muzyki powoduje zamknięcie się aplikacji,
 • w ustawieniach nie działa głosowe wyszukiwanie,
 • nie działa opcja edycji wideo,
 • na belce powiadomień nie wyświetla się informacja o korzystaniu z internetu,
 • nie działa zmiana rotacji ekranu.

Zatem, jeśli jesteś twórcą aplikacji na Androida lub zapalonym geekem i posiadasz jeden z wymienionych wyżej smartfonów, nie czekaj i sprawdź na własnej skórze jak działa nowy Android P.

 

Źródło: Gsmarena, Droid-life