Android Oreo to margines. Rządzą Nougat, Marshmallow i Lollipop

W statystykach Google dotyczących fragmentacji systemu Android na urządzeniach używanych przez miliardy ludzi na świecie, po raz pierwszy pojawiła się wersja Oreo z oznaczeniem 8.1. Żadne to wydarzenie – pokazuje jednak jak mało znacząca jest obecnie najnowsza edycja Androida w porównaniu z innymi.

Android Nougat wciąż rośnie w siłę. Nie jest to zbyt dziwne, gdyż sporo starszych modeli smartfonów kończy właśnie proces aktualizacji do tej wersji systemu, a nowe urządzenia najczęściej są sprzedawane właśnie z Nougatem na pokładzie. W miarę jak najwięksi gracze smartfonowego rynku będą próbowali wydawać aktualizacje do Androida 8.0 i 8.1 dla swoich produktów, cyferki odnoszące się do Oreo powinny zmieniać się nieco bardziej żwawo.

Co ciekawe, istnieją miejsca na świecie, gdzie Android Gingerbread i Ice Cream Sandwich wciąż wesoło działają sobie na różnych sprzętach, i jest ich w sumie więcej niż użytkowników wersji 8.0 i 8.1 razem wziętych.

Android 8.1 co prawda został oficjalnie wydany w grudniu zeszłego roku, ale nie zdążył zmieścić się w zestawieniu Google za poprzedni miesiąc. Na razie ruch najnowszej wersji Androida jest znikomy. I chyba nikogo to nie dziwi, ponieważ rok temu niemal identyczna sytuacja była w związku z Nougatem. W styczniu 2017 roku Android 7.0 działał na 0,5% urządzeń, a wersja 7.1 – na 0,2%.

Jeśli podobieństwa między przyjęciem Nougata a Oreo się utrzymają, to najnowszy mobilny system Google powinien przekroczyć 1% w przyszłym miesiącu i uzyskać pułap 10% na początku lata.

 

źródło: Android Developers dzięki AndroidPolice