Android O logo

Android O – Google udostępnia pierwszy Developer Preview

Co roku Google uruchamia kolejne edycje Developer Preview, dzięki czemu możemy jeszcze przed oficjalną premierą zobaczyć, co nowego przyniesie kolejna wersja Androida. Nie inaczej jest w tym roku z Androidem O.

Koncern z Mountain View z dumą ogłosił, że dziś uruchomił pierwszy Developer Preview Androida O. Oczywiście należy mieć na uwadze, że to bardzo wczesne wydanie tego systemu, a więc nie wolne od wad i niedociągnięć, a także nie wyposażone jeszcze we wszystkie, planowane funkcjonalności i opcje.

Co nowego przyniesie Android O?

  • po pierwsze – oczywiście – poprawę czasu pracy na pojedynczym ładowaniu, dzięki jeszcze lepszemu monitorowaniu aplikacji, działających w tle,
  • kanały powiadomień, pomagające w wygodny i prosty sposób grupować powiadomienia, powiązane tematycznie oraz zarządzać nimi (użytkownik może na przykład zablokować notyfikacje z danej „dziedziny” za jednym zamachem, zamiast dla każdej aplikacji z osobna),
  • możliwość wybrania aplikacji, przechowującej dane autouzupełniania (czyli na przykład imię, nazwisko, adres czy login i hasło) – użytkownik w ten sposób jednym dotknięciem wypełni wszystkie pola w formularzach,
  • Picture in Picture, czyli tzw. pływające okno z odtwarzanym filmem,
  • adaptacyjne ikony aplikacji, dostosowujące się do motywu w konkretnym urządzeniu,
  • wsparcie dla LDAC codec, Wi-Fi Aware (dawn. Neighbor Awareness Networking, NAN),
  • AAudio API for Pro Audio – AAudio to nowe, natywne API, zaprojektowane specjalnie dla aplikacji, wymagających audio wysokiej jakości o niskiej latencji.

Więcej informacji zainteresowani znajdą na stronie, podanej w źródle. Android O Developer Preview mogą również pobrać właściciele Nexusa 6P, Nexusa 5X, Nexusa Player, Pixel, Pixel XL oraz Pixel C. Wszystko, co niezbędne, znajduje się tutaj.

Co równie ważne, deweloperzy, tworzący aplikacje dla wearables, mogą pobrać emulator, by testować Androida Wear 2.0, bazującego na Androidzie O.

Źródło: Android Developers Blog