Android M dużo lepiej zarządza baterią niż Lollipop – są pierwsze dowody

Różnego rodzaju obietnice związane z wydłużeniem czasu pracy akumulatora w poszczególnych wersjach Androida chyba już każdy traktuje z dużym przymrużeniem oka. Jesteśmy jak niewierny Tomasz – dopóki nie zobaczymy, nie uwierzymy w to, że ten sam telefon lub tablet, pracujący w oparciu o nowszą wersję systemu Android, będzie w stanie pracować dużo dłużej niż na starszej. Wszystko przez to, że Lollipop, zamiast wydłużać czas pracy, w wielu przypadkach znacznie go ograniczał. Okazuje się, że Android M może być przełomem.

Reklama

Pierwsze szczegółowe testy przeprowadził niemiecki portal comupterbase.de. Porównał czas pracy smartfona Nexus 5 na Androidzie 5.1.1 Lollipop i Androidzie M w wersji Developer Preview (przypomnę, że system ten jest wciąż dopracowywany, a jego oficjalne udostępnienie ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy). Różnica jest zaskakująco duża.

Jak możecie zobaczyć w poniższej tabeli, czas czuwania telefonu uległ znacznemu wydłużeniu – z 200 godzin do aż 533 godzin. Wszystko dzięki dwóm funkcjom, które zaimplementowane zostały właśnie w Androidzie M. Pierwszą jest Doze, która aktywuje się w momencie, gdy urządzenie pozostaje nieużywane przez dłuższy czas (na przykład w nocy) – wtedy przechodzi w głębszy stan uśpienia niż dotychczas. Drugą natomiast jest App Standby – zamraża procesy i ucina im dostęp do sieci, by nie synchronizowały się w tle, po czym włącza je ponownie przy kolejnym wybudzeniu sprzętu.

Jak widać na przykładzie Nexusa 5, Android M może być przełomem w długości czasu pracy naszych mobilnych sprzętów. Oby faktycznie tak było, bo chyba wszyscy na to czekamy…

nexus-5-czas-pracy-android-m

źródło: PhoneArenacomputerbase.de