Android, który mnie zachwycił (na sprzęcie wyglądającym jak…) | Tabletowo.pl

Android, który mnie zachwycił (na sprzęcie wyglądającym jak…)

Dołącz do dyskusji 0

Część z czytelników zapewne wie o co mi chodzi. Dzisiaj Konrad opublikował wpis o nowym tablecie Jide Ultra Remix, który do złudzenia przypomina Surface RT.

Kwestie sprzętowe pominę, bo jaki jest koń, każdy widzi. Nóżka, kanciasta obudowa, umiejscowienie przycisku Home czy dopinana klawiatura „type cover”. Tu nie ma mowy o przypadku. Mnie natomiast dużo bardziej zainteresowało oprogramowanie, a właściwie autorska nakładka, stworzona przez byłych pracowników Google, którzy najwyraźniej zatęsknili za funkcjonalnością i płaskim interfejsem Windowsa 8.1.

Okienka, w przeciwieństwie do Robota, nie są dla mnie dobrym rozwiązaniem na urządzeniach 7-8 cali. Android z kolei( szczególnie ten bez nakładek), ma problemy z dużymi ekranami, o czym pisałem wielokrotnie. Nie jest dostatecznie funkcjonalny i wielozadaniowy. A jeśli jest (TouchWiz), to jego interfejs i design często po prostu odrzuca. O gustach się podobno nie dyskutuje, ale krytyka, jaką ściąga na siebie ta nakładka, z pewnością nie jest przypadkowa.

A co by było gdyby połączyć ciekawy interfejs Windowsa z możliwościami i aplikacjami Androida? Co, jeśli stworzeniem takiej nakładki zajęliby się byli pracownicy Google’a? W ten sposób powstał Remix OS, który jest sercem tabletu Jide Ultra Remix. I powiem szczerze, że ciężko mi oderwać od niego wzrok. Kalka z Windowsa 8.1 jest nader wyraźna – zarówno, jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie, ale dlaczego nie kopiować dobrych rozwiązań? Podobno naśladownictwo jest najszczerszą formą pochlebstwa. Najpierw przyjrzyjmy się wszystkim podobieństwom, a później skoncentrujmy na unikalnych funkcjach systemu. Zapraszam do obejrzenia galerii  najpierw interfejs Remix OS, następnie Windows 8.1. Znajdź trzy różnice…

Nakładka rozwiązuje jeden z największych, według mnie, problemów Androida. Większość aplikacji pisanych na tę platformę, dostosowana jest do wąskich ekranów smartfonów w trybie pionowym. I Remix OS właśnie tak je wyświetla – w okienkach wyglądających jak ekrany smartfonów – wszystko ładnie wyskalowane i wyrenderowane. Elegancja i wielozadaniowość w jednym. Brawo. A wszystko zamknięte w płaskim, prostym interfejsie, który momentami podoba mi się bardziej niż ten znany z Windowsa 8.1.

Całość ma świetnie współpracować z dopinaną klawiaturą i trybem laptopowym. 11,6 cala to dużo i na pewno nie będzie to klasyczny tablet do konsumpcji treści. Ale może być to jedna z niewielu dachówek z zielonym robotem, która naprawdę dobrze sobie radzi z bardziej „zaawansowanymi” czynnościami. Oczywiście nie mówię tu o pracy na tablecie, ale o wielozadaniowości i łatwości wprowadzania tekstu. Panowie z Jide, jestem pod wrażeniem. A Wy co o tym myślicie?

Więcej informacji o systemie znajdziecie tutaj: Remix OS. Twórcy obiecują rychłą aktualizację do 5.0 Lollipop – na razie nakładka działa pod Androidem 4.4.

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona