samsung galaxy nexus

Android Ice Cream Sandwich już oficjalnie. Co nowego?

tablet android ice cream sandwich

Czwarta nad ranem… Na pewno znaczna większość Czytelników Tabletowo.pl przekręcała się na drugi bok, podczas gdy w Hong Kongu trwała konferencja prasowa Google i Samsunga. Jeśli z jakichś przyczyn nie możecie spać, macie nadzieję, że ktoś z redakcji będzie czuwał w środku nocy i opublikuje najświeższe informacje zaraz po zakończeniu ważnego wydarzenia lub po prostu czytacie tego newsa po kilku godzinach od opublikowania i jesteście ciekawi, co interesującego zaoferuje nam świeżo zaprezentowany Android Ice Cream Sandwich – nie czekajcie dłużej, przewijajcie stronę dalej.

Konferencja rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia przez CEO Samsunga, który stwierdził, że „trudno w to uwierzyć, ale Android narodził się ledwie trzy lata temu. Przez ten czas zdążył już przejść długą drogę i znacznie ewoluować. Ledwie sześć miesięcy temu ukończyliśmy prace nad Androidem Honeycomb, a już prezentujemy Wam kolejną wersję systemu – Ice Cream Sandwich„. Czas ją poznać.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

Android Ice Cream Sandwich ostatecznie został oznaczony numerkiem 4.0. Jeden z przedstawicieli Google jak tylko wyszedł na scenę, tak od razu zaczął wychwalać najnowszą platformę, że oferuje zupełnie nowy wygląd, jest piękny i prosty – jest po prostu czymś, „w czym można się zakochać”.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

W Androidzie Ice Cream Sandwich postawiono przede wszystkim na swobodę użytkownika – to właśnie dzięki temu każdy posiadacz sprzętu z tym systemem będzie mógł dowolnie spersonalizować swoje pulpity w zależności od tego, których aplikacji/widżetów najczęściej używa. Odnalezienie poszczególnych widżetów i ich umieszczenie w wybranym miejscu odbywa się poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie żądanej ikonki. Co więcej, rozmiar widżetów można dopasowywać według własnych potrzeb – można je zarówno zmniejszać, jak i powiększać. Bez problemów można na pulpitach tworzyć foldery z aplikacjami – wystarczy przytrzymać którąś z ikonek i przeciągnąć na inną wcześniej wybraną – w ten sposób tworzy się folder, którego zawartość pokazuje się przez kliknięcie na niego.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

Ciekawostką może być dodanie do Ice Cream Sandwich switchera wielozadaniowości – funkcja znana z tabletów z Androidem Honeycomb.

Kolejna sprawa to prosty sposób robienia screenshotów – wystarczy przytrzymać jednocześnie klawisz ściszenia i włączenia urządzenia. Wszystkie screeny zapisywane są w galerii, skąd można je wysłać jako załącznik do mejla, wgrać na stronę internetową czy zrobić z nimi cokolwiek innego.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

Wprowadzanie tekstu może się odbywać zarówno przez wpisywanie go za pomocą klawiatury wirtualnej, jak i przez mówienie do urządzenia. Udostępniony został bardzo prosty sposób poprawy słowa, które nie zostało wprowadzone tak, jak chcieliśmy – na każdy wyraz wpisany przy użyciu słownika możemy kliknąć – wtedy pojawi się lista słów, które mogą je zastąpić, a jeśli nie ma tego, które aktualnie chcieliśmy użyć, możemy dodać do słownika. Oczywiście istnieje możliwość wycinania tekstu i wklejania.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

Aplikacja Gmail – lista wiadomości wyświetla dane od kogo pochodzi mejl, kiedy został odebrany i zawiera jego początek. Najważniejszą jednak w jego przypadku jest możliwość odczytywania mejli bez dostępu do sieci – Google zadbało o to, by móc mieć dostęp do wszelkich mejli z ostatnich 30 dni.

Google chwali się, iż system powiadomień w Androidzie Ice Cream Sandwich jest „lepszy niż kiedykolwiek”. Standardowo jest to wysuwana od góry belka powiadomień, ale nowością jest możliwość zajrzenia do powiadomień bezpośrednio z ekranu blokady. System powiadomień został znacznie ulepszony i jest teraz bardziej interaktywny.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

Kolejna sprawa to inteligentne odblokowywanie urządzenia poprzez rozpoznawanie twarzy – „Face unlock„. Czasem jednak niespecjalnie chce działać…

Przeglądarka internetowa pozwala na otwarcie maksymalnie 16 zakładek jednocześnie.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

W AICS znajdziemy kilka nowych aplikacji, które będą standardową częścią każdego urządzenia z tą wersją systemu. Będzie to między innymi „People app„, pozwalająca na kontakt ze znajomymi przez serwisy społecznościowe (oczywiście zawiera wsparcie dla Google+).

Zmieniony został interfejs aparatu na jeszcze bardziej intuicyjny. Została dodana funkcja panoramy oraz efekty, jak np. „głupie miny” czy „zmiana tła”.

tablet android ice cream sandwich

tablet android ice cream sandwich

tablet android ice cream sandwich

Bardzo ciekawa jest funkcja Android Beam w sprzęcie wyposażonym w NFC. Żeby podzielić się aktualnie przeglądaną stroną internetową lub wyznaczoną trasą w Google Maps – wystarczy przyłożyć dwa urządzenia do siebie tylnymi obudowami. Tyczy się to dosłownie wszystkiego: aplikacji, filmików, etc.

tablet android ice cream sandwich tablet android ice cream sandwich

samsung galaxy nexus

Nie sposób ominąć temat pierwszego smartfona pracującego pod kontrolą Androida Ice Cream Sandwich. Jest nim Samsung Galaxy Nexus, którego parametry techniczne są naprawdę zadowalające – zresztą zerknijcie poniżej:
– ekran Super AMOLED, 4.65″, 1280 x 800 pikseli,
– dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz,
– 1GB pamięci RAM,
– 16GB/32GB pamięci wewnętrznej,
– aparat 5 Mpix z LED, nagrywanie w Full HD (1080p),
– NFC,
– LTE,
– kamerka 1,3 Mpix,
– WiFi 802.11a/b/g/n,
– USB,
– GPS,
– Bluetooth 3.0,
– akcelerometr, żyroskop, kompas, barometr,
– bateria 1750 mAh,
– waga: 135 g,
– wymiary: 135,5 x 67,94 x 8,94mm,
– Android Ice Cream Sandwich.

Poniżej znajdziecie filmik promocyjny z Samsungiem Galaxy Nexus w roli głównej – pokazuje także sporo elementów interfejsu:

Android 4.0 Ice Cream Sandwich ma zadebiutować na rynku w listopadzie. Jednak już teraz deweloperzy mogą korzystać z SDK, które zostało udostępnione pod tym adresem.

W dalszym ciągu z niecierpliwością czekamy na wszelkie informacje dotyczące możliwości aktualizacji obecnych w sprzedaży tabletów do wersji Ice Cream Sandwich.