Ciekawostka: Android Go jest już dostępny na urządzenia z linii Android One dzięki Custom ROM-owi

Na bieżąco informujemy Was, że pojawiają się kolejne aplikacje, stworzone z myślą o Androidzie Go. Na rynku nie ma jednak jeszcze żadnego smartfona z tym systemem. To znaczy nie było, ponieważ dzięki niezależnym deweloperom można go wgrać do pierwszej generacji urządzeń z linii Android One.

Czym jest Android 8.1 Oreo Go? Jest to najnowsza odsłona Androida, ale w znacznie lżejszej i szybszej wersji. Jest ona również pozbawiona wielu zasobożernych funkcji oraz aplikacji, w miejscu których użytkownik dostaje odchudzone wersje programów, czego przykładem są m.in. YouTube Go, Gmail Go, a nawet Gboard Go.

Niestety, na rynku nie ma jeszcze ani jednego smartfona, który bazowałby na Android Go. Nie bez powodu jednak jest tam słowo Android w nazwie. Magicy – bo trudno czasami nazwać ich inaczej – z forum XDA potrafią zdziałać cuda. Tym razem jeden z forumowiczów – varun.chitre15 – udostępnił przygotowany przez siebie Custom ROM. Jest to nieoficjalna wersja systemu LineageOS 15.1, który bazuje właśnie na Androidzie 8.1 Oreo Go.

OS ten można już teraz zainstalować na pierwszej generacji smartfonów z serii Android One. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że ROM dopiero co miał swoją premierę i jest w fazie Alfa. Sam autor potwierdza problemy m.in. z aparatem. Inni użytkownicy natomiast tłumaczą, że zdarzają się czasami przycięcia, lecz przez większość czasu smartfon pracuje naprawdę świetnie.

Potrzebne pliki można pobierać >stąd<. Tam też znajdują się na bieżąco aktualizowane informacje, dotyczące tego systemu.

Wniosek

Wierzę, że pojawienie się tego Custom ROM-u to tylko początek ekspansji Androida Go na starsze urządzenia. Dzięki tej wersji systemu swoje życie odzyskać mogą takie legendy Androida, jak Motorola Moto G (pierwsza, druga oraz trzecia generacja), Samsung Galaxy S3, czy Samsung Galaxy Nexus. Niektóre tablety też mogłyby na tym skorzystać, między innymi Nexus 7 pierwszej generacji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2017/05/18/android-go/

Źródło: XDA-Developers