Google udostępnia Android 8.1 Oreo Developer Preview

Machina znowu się rozkręca. Google nie tak bardzo dawno zaprezentowało Androida 8.0 Oreo, a już pracuje nad pierwszą, dużą aktualizacją. I właśnie udostępniło Android 8.1 Oreo Developer Preview.

Przypomnijmy, że według ostatnich statystykAndroid 8.0 Oreo miał zaledwie 0,2% udziałów w rynku. To śmiesznie mało, chociaż to standard, że proces adaptacji nowych wersji Androida idzie jak po grudzie. Nie powstrzymuje to jednak Google przed opracowywaniem kolejnych wydań, ze zmienioną cyferką po kropce. Na horyzoncie pojawił się już Android 8.1 Oreo.

Google udostępniło właśnie pierwszy Developer Preview. Obrazy systemu są dostępne już teraz, ale do ich wgrania wymagany jest odblokowany bootloader. Można też zapisać się w tradycyjny sposób do grupy beta testerów – wówczas nowa wersja systemu przywędruje do użytkowników bezprzewodowo, kanałem OTA (Over-The-Air). Proces na razie jednak nie ruszył, więc trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości.

Androida 8.1 Oreo mogą testować właściciele Nexusa 5X, Nexusa 6P, Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL i Pixel C. Wcześniej warto jednak zrobić sobie kopię osobistych danych. Finalne wydanie aktualizacji oczekiwane jest w grudniu 2017 roku. W pierwszej kolejności dostaną je na pewno ww. urządzenia, a później sprzęty innych producentów, aczkolwiek – jak zawsze – ze stosownym opóźnieniem.

Jeżeli zaś chodzi o zmiany i nowości, jakie wprowadza Android 8.1 Oreo Developer Preview, to są to przede wszystkim: optymalizacja pamięci w Androidzie GO, Neural Networks API, ulepszenia funkcji autouzupełniania i API pamięci współdzielonej.

Źródło: Android Developers przez Android Police