Android Pie zaszyfruje kopię Waszych danych hasłem blokady ekranu

Google automatycznie tworzy kopię zapasową niektórych danych z telefonu, takich jak wiadomości SMS czy historię połączeń w chmurze. Android Pie ma nieco zwiększyć bezpieczeństwo tych danych, do tego stopnia, że nawet sam Google nie będzie mógł ich odczytać. 

Na internetowym blogu poświęconym bezpieczeństwu firmy Google, pojawił się wpis w którym ujawniono, że urządzenia posiadające zainstalowany system Android Pie mogą skorzystać z nowej możliwości zabezpieczenia kopii zapasowej. Klucz potrzebny do uzyskania dostępu do danych, generowany jest losowo na podstawie hasła użytkownika – które nie jest znane Google. Dane następnie trafiają na specjalny serwer, który po kilku nieudanych próbach wprowadzania hasła, blokuje dostęp do danych.

Reklama

Co ciekawe, Google zleciło zewnętrznej firmie zajmującej się bezpieczeństwem sprawdzenie tego rozwiązania i poddanie go ocenie. Firma NCC Group przeprowadziła pełen audyt, z którego możemy dowiedzieć się o kilku znalezionych problemach – lukach. Rozwiązanie Google nie jest więc takie idealne, mimo to internetowy gigant twierdzi, że problemy zostały szybko naprawione. 

Skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy ma świadczyć o tym, że Google dba w sposób szczególny o dane swoich klientów, jak sami stwierdzili, nieważne czy chodzi o zapisy stanu gry czy spersonalizowane preferencje ustawień w aplikacjach. Pełen raport jest dostępny tutaj: nccgroup.trust

Niestety, we wpisie zabrakło informacji o tym czy wszystkie urządzenia z Android Pie będą mogły korzystać z tej funkcji, czy tylko urządzenia prosto od Google, czyli Pixele. Mnie natomiast cieszy fakt, że użytkownicy są coraz bardziej świadomi wartości swoich danych, które znajdują się w pamięci ich urządzeń. Wymusza to na wielkich korporacjach zwiększenie swoich trudów w zakresie ochrony danych, co zresztą obecnie obserwujemy.

Źródło: security.googleblog.com