X570 – nowy chipset AMD dla Ryzenów 3000. W końcu pełna obsługa PCI-E 4.0!

AMD na tegorocznych targach Computex 2019 zaprezentowało najnowszy chipset – X570 przeznaczony dla podstawki AM4, przygotowany z myślą o najnowszych procesorach z serii Ryzen 3000. Znajdziemy tutaj przede wszystkim pełną obsługę najnowszego standardu PCI-E 4.0. Na rynek trafią też zupełnie nowe modele płyt głównych. Entuzjaści, gracze i profesjonaliści – zobaczcie, czego możemy się spodziewać.

Reklama

Największym i zarazem najważniejszym ze wszystkich udoskonaleń jest pełna obsługa najnowszego złącza PCI-Express 4.0. AMD chwali się, że Ryzeny 3. generacji to pierwsze procesory w pełni zgodne z powyższym standardem. To szczególnie istotne dla kart graficznych i dysków twardych. Dotychczas wykorzystywano PCI-E w wersji 3.0, które oferowało przepustowość na poziomie 1 GB/s per linia, lub do 16 GB/s w złączu x16, w które wpinaliśmy GPU. Najnowszy standard znacznie zwiększa te prędkości, podwajając wcześniejsze osiągnięcia. Tym samym otrzymujemy aż 2 GB/s per linia i do 32 GB/s w złączu x16, co powinno przełożyć się na zwiększoną wydajność dysków twardych, urządzeń sieciowych i przede wszystkim kart graficznych.

Reklama

Co to w istocie zmienia dla „przeciętnego” użytkownika komputera? Znacznie eliminuje ryzyko wystąpienia tzw. „bottleneck” (czyli zadyszki procesora przy nadążaniu za generowaniem obrazu przez kartę graficzną) i zwiększy ogólną responsywność systemu. Do tego przyspieszy wczytywanie danych, przeglądanie plików i ładowanie systemu. Karty graficzne powinny dzięki temu generować zauważalnie więcej klatek na sekundę (wydajność może wzrosnąć nawet do 69%, zgodnie z testem 3DMark PCI Express Feature Test). AMD chwali się zresztą, że dzięki złączu PCI-E 4.0, dyski NVMe osiągną prędkość odczytu na poziomie nawet 5 GB/s, czyli blisko 42% więcej niż obecnie.

PCI-Express w wersji 4.0 trafi do płyt głównych z chipsetem X570 w trzecim kwartale bieżącego roku, a „czerwoni” ściśle współpracują z firmą Phison, nad dostarczeniem pierwszego na świecie kontrolera PCI-E 4.0 x4 NVMe dla konsumenckich dysków SSD. Do prac zaangażowani zostali także partnerzy tacy jak Corsair, Galaxy czy Gigabyte.

Nowe płyty główne z najnowszymi rozwiązaniami

Tak znaczące zmiany w samym chipsecie spowodowały konieczność wyprodukowania kolejnych modeli płyt głównych. Do obecnych już na rynku ponad stu modeli ze złączem AM4, dojdzie ponad 50 kolejnych wyposażonych w chipset X570 z pełną obsługą złącza PCI-E 4.0. Tym samym będą to pierwsze na świecie, konsumenckie platformy wykorzystujące najnowszy i najszybszy standard. Na liście partnerów znaleźli się wszyscy najwięksi producenci na świecie, w tym ASUS, MSI, Gigabyte, ASRock, a nawet Biostar czy Colorful.

Płyty główne, dzięki najnowszemu chipsetowi, zagwarantują tym samym do 12 złącz superszybkich portów USB o przepustowości 10 GB/s, do 4 złącz USB 3.0, aż do 14 portów rozszerzeń SATA 6 GB/s i do 40 linii PCI-E 4.0. Chipset X570 kompatybilny jest także ze wszystkimi procesorami Ryzen 2. generacji. Ale, co szczególnie istotne, Ryzeny 3. generacji uruchomimy na płytach z chipsetami X470 i B450.

Jednym z najciekawszych przykładów najnowszej płyty głównej jest model ASUSa – Crosshair VIII Hero (Wi-Fi), który zawiera w sobie już wszystkie powyższe udoskonalenia, a przy tym doskonale wygląda i gwarantuje szereg rozwiązań dla najbardziej wymagających entuzjastów komputerowych. Płyta korzysta z dobrodziejstw USB w wersji 3.2 Gen2, PCI-E 4.0, najnowszego Wi-Fi w standardzie 802.11ax i karty sieciowej o przepustowości 2,5 Gbps. Nie znamy jeszcze ceny, ale mogę się tylko spodziewać, że będzie to kwota przekraczająca 1000 zł. Na sam koniec warto dodać, że procesory AMD Ryzen 3. generacji wycenione zostały szalenie atrakcyjnie, oferując teoretycznie wyższą wydajność od konkurencji za wielokrotnie mniejsze pieniądze. Właściwe testy pokażą, ile w tym prawdy.