AMD pracuje nad układami Hondo i Samara?

Rewelacyjny układ „Desna” ledwo znalazł się w masowej produkcji i powoli zaczyna trafiać do tabletów, a firma AMD, jego producent, już zaczyna zastanawiać się nad jego następcami, które staną się sercami modeli wprowadzonych na rynek w 2012 i 2013 roku.

Turecki blog Donanimhaber dotarł do fragmentu prezentacji dotyczącej strategii marketingowej firmy AMD. Według niego bezpośrednim następcą „Desny” będzie „Hondo”, a jego – „Samara”, które światło dzienne ujrzą odpowiednio w 2012 i 2013 roku. Tym, co wyróżniać będzie nowe układy jest niskie zużycie energii oraz zwiększona wydajność.

Reklama

„Desna”, model AMD Z-01, wraz z tanimi SoC z serii Fusion, należały do grupy o nazwie kodowej „Brazos”. „Hondo” natomiast, znajdzie się w jej nowej, ulepszonej wersji nazwanej „Brazos-T”. Niewielka różnica w nazwie jest adekwatna do zmian wprowadzonych do samego sprzętu – „Hondo” jest właściwie układem Ontario C-50, wyposażonym w dwurdzeniowy procesor Bobcat 1GHz i układem graficznym Radeon HD 6250 276MHz. Co ciekawe, „Hondo” pozwala na aktywny tryb gotowości, który pozostawia moduły łączności zawsze włączone, konstrukcje bezwiatrakowe (wreszcie!) oraz bezprzewodowe odtwarzanie plików wideo w jakości HD 720p.

„Hondo”, dzięki zmniejszonej prądożerności obsługi I/O – PCIe, wyjście VGA, interfejs UMI, zmniejszonej prędkości dysków SATA oraz pojedynczemu portowi USB, cechuje się znacznie zmniejszonym poborem energii, a co za tym idzie – dłuższym czasem pracy na baterii.

O „Samarze” nie wiadomo wiele, ale domyślamy się, że będzie oferować jeszcze lepsze funkcje od SoC „Hondo”. Oba układy trafią do produkcji masowej w drugim kwartale 2012 roku, czyli dokładnie na czas rynkowej premiery systemu Windows 8.

źródło przez Netbooknews