Tak działa Ambient Mode w Asystencie Google – pierwszy raz na filmie

... i na zdjęciach

Google opublikowało nowy film, który przybliża nieco funkcje nowego trybu Ambient Mode w Asystencie Google obecnym na smartfonach z Androidem.

Gigant z Mountain View po raz pierwszy wspomniał o trybie Ambient Mode podczas targów IFA we wrześniu. Ma to być funkcja Asystenta Google, pozwalająca na wyświetlanie w jednym miejscu najważniejszych informacji dla użytkownika. Chodzi na przykład o zbliżające się wydarzenia z kalendarza, powiadomienia, pogodę czy przyciski sterujące urządzeniami Smart Home, kiedy smartfon wykryje, że jesteśmy w domu, a telefon podpięty jest do ładowarki.

Sterowanie smartfonem z ekranu blokady

Ważne jest to, że do podejrzenia tych wszystkich informacji, nie będzie trzeba nawet odblokowywać telefonu. Bez podnoszenia go z biurka, zorientujemy się, co jest grane. Wydaje się to więc całkiem przydatna opcja, która zbierze dane z najważniejszych dla nas aplikacji.

Ambient Mode wydaje się kopiować część funkcji wprost z programu Google Nest Hub, ale jego zastosowanie będzie znacznie szersze. Dzięki temu trybowi działania Asystenta Google, dowiemy się, gdzie odbędzie się nasze następne spotkanie i jak szybko tam dojedziemy, a wychodząc z domu wyłączymy inteligentne urządzenia Smart Home, np. żarówki.

Wszystko to będzie możliwe dzięki otwartej strukturze Androida – smartfony z iOS nie będą mogły skorzystać z tego trybu, bo nie pozwalają na tak głęboką integrację Asystenta Google z systemem.

Google Ambient Mode – kompatybilne smartfony

Wideo mówi tylko, że Ambient Mode będzie dostępny na „wybranych urządzeniach” z Androidem 8.0 i wyższym. Google nie wymienia, jakie to będą sprzęty, ale sięgając pamięcią do targów IFA, można wymienić przynajmniej cztery, o których firma wspominała we wrześniu:

  • tablet Lenovo Smart Tab,
  • tablet Lenovo Smart Tab M8,
  • smartfon Nokia 6.2,
  • smartfon Nokia 7.2.

Jak widać, nie są to urządzenia z najwyższej półki, więc spodziewam się, że Ambient Mode będzie dostępny dla większości smartfonów z Androidem obecnych na rynku, nie mówiąc już o tych nowych.

Poniżej kilka zrzutów ekranu z trybu Ambient Mode na Xiaomi Mi 9 SE.

 

źródło: Google przez The Verge oraz Konrad :)