Allwinner prezentuje nowy SoC A23

Allwinner prezentuje nowy SoC A23 18

Allwinner to chińska firma znana głównie z produkcji komponentów do tabletów niższej klasy. Najpopularniejszym z ich produktów są układy SoC z serii A, tworzone z myślą o tanich tabletach działających pod kontrolą systemu Android. To właśnie do niej należy zaprezentowany niedawno, dwurdzeniowy A23.

Producent zdecydował się na reklamowanie go dość odważnym hasłem: „Najwydajniejszy dwurdzeniowiec na świecie”, co nieco koliduje z powszechną opinią dotyczącą marki Allwinner. A23 wyposażono w dwa rdzenie ARM Cortex-A7 (1.5 GHz) oraz GPU Mali-400 MP2. Jest to więc w gruncie rzeczy nieco podrasowana wersja zaprezentowanego na początku tego roku A20. Firma Allwinner twierdzi, iż cechą wyróżniającą ich najnowszy produkt na tle konkurencji jest dużo niższe zużycie energii. Nie wiadomo jeszcze, czy A23 będzie oferował wsparcie dla różnych dystrybucji systemu GNU/Linux, tak jak to miało miejsce w przypadku A10, będącego najprawdopodobniej najpopularniejszym SoC tej firmy.

Masowa produkcja układu A23 rozpocznie się w październiku, co oznacza, że już niedługo możemy spodziewać się nowej fali tanich tabletów opartych właśnie na tym SoC.

źródło