Allwinner nie tylko dla Androida - budżetowe tablety z Windows RT już wkrótce? 17

Allwinner nie tylko dla Androida – budżetowe tablety z Windows RT już wkrótce?

alwinner

Szacuje się, że najwięcej procesorów ARM sprzedaje nie Samsung czy Qualcomm, ale… Apple. Drugie miejsce nie należy do wspomnianym wcześniej dwóch gigantów, lecz do Allwinnera, znanego przede wszystkim z produkcji SoC dla budżetowych tabletów i smartfonów z Androidem. Rynek jest zalewany tego typu produktami, ale powolutku przestają się one kojarzyć wyłącznie z tanią chińską tandetą, która psuje się po kilku dniach.

Allwinner stawia nie tylko na niską cenę, ale w coraz większym stopniu na wydajność oraz wsparcie dla platform i deweloperów. Na niedawnym kongresie HKTDC (Hong Kong Suppliers and Hong Kong Manufacturers), firma prezentowała produkty oparte na czterordzeniowych układach A31 oraz pokazywała możliwości nowej serii ośmiordzeniowców, nazwanej A80 – piekło zamarzło – obie te rodziny będą wspierać Windows RT, czyli wersję Windowsa dla procesorów z architekturą ARM.

Allwinner ciągle współpracuje z Microsoftem w tej kwestii, a pierwsze modele z RT na pokładzie będziemy mogli ujrzeć najprawdopodobniej w drugiej połowie bieżącego roku. Nie ma co ukrywać, że Windows dla ARM nie cieszy się zbytnią popularnością, szczególnie w dobie wydajnych Atomów, które pozwalają na instalację „pełnego” Windowsa. Stawianie na ten pierwszy system operacyjny jest bardzo ryzykowne, szczególnie w czasach, kiedy Intel obiecuje tablety z Bay Trail za 99$. Allwinner próbuje działać na różnych frontach i oprócz Androida i wspomnianego Windowsa RT, zapowiada wsparcie również dla Chrome OS, Firefox OS i Ubuntu. Polityka formy wydaje się rozsądna – we współpracy z wytwórcami oprogramowania wspierać wszystkie platformy i czekać aż któraś poza Androidem odniesie znaczący sukces.

Czy Wy zdecydowalibyście się na tani tablet z Windows RT dla Was albo dla kogoś z Waszej rodziny, jeśli cenowo byłby porównywalny do tanich dachówek z Androidem?