Ależ to wciąga: zagraj w kalambury ze Sztuczną Inteligencją Google 20

Ależ to wciąga: zagraj w kalambury ze Sztuczną Inteligencją Google

Google prowadzi ciągłe eksperymenty ze sztuczną inteligencją, a niektóre z nich są całkiem zabawne. Firma uruchomiła dzisiaj nowe internetowe narzędzie – Quick Draw, które wygląda jak klasyczne kalambury, przy czym ty rysujesz, a zgaduje sieć neuronowa Google.

Podczas gdy my tworzymy swoje dzieło sztuki w oparciu o hasło, które zostaje nam podane, Quick Draw próbuje zidentyfikować, czym jest rysowany przez nas kształt. Czy sieć neuronowa potrafi rozpoznawać bazgroły? Tak, i robi to coraz lepiej, w miarę jak więcej ludzi się „z nią” bawi.

quick-draw-1

Quick Draw jest w gruncie rzeczy bardzo prostym konceptem, który pokazuje, do czego można wykorzystać sztuczną inteligencję. Google ma nadzieję, że dzięki wykorzystaniu wzorów rysunkowych tworzonych przez użytkowników, sieć neuronowa będzie coraz bardziej skuteczna i będzie trafniej interpretować obrazy. To nie jest takie proste, gdyż patrząc na moje próby, szybko się zorientowałem, że niektóre symbole są jasne chyba tylko dla mnie. Ciekawe, że sami podczas eksperymentu możemy sugerować się przypuszczeniami Quick Draw i dodawać do rysunku elementy, które są charakterystyczne dla danego hasła.

quick-draw-2

W internetowych wersjach zgadywanek, gdzie współpracujemy z innymi ludźmi, często ktoś podaje prawidłową odpowiedź zaraz po pierwszych narysowanych kształtach. Tu sieć neuronowa musi chwilę „pomyśleć”, a my musimy być bardziej dokładni w graficznym przedstawianiu hasła. Trzeba powiedzieć, że Quick Draw jest nieco uzależniające, ale nie byłbym sobą, gdybym nie polecił Wam jakiegoś skutecznego sposobu na prokrastynację.

 

źródło: QuickDraw with Google