Aktualizowanie aplikacji w tle? Niedługo w Sklepie Play powinno być to możliwe

Pewnie nie jest to największy problem, jaki trapi użytkowników systemu Android, ale być może spotkaliście się z sytuacją, w której potrzebowaliście pilnie skorzystać z którejś z aplikacji, a ta akurat się aktualizowała. Jeżeli dodatkowo prędkość internetu pozostawała wiele do życzenia, pozostawało jedynie uzbroić się w cierpliwość. Być może niedługo takich problemów nie będzie, a dodatkowo szybciej otrzymamy informacje o o udostępnieniu ważnych poprawek. 

Podczas wczorajszego Android Dev Summit poruszono dwie kwestie dotyczące właśnie sposobu, w jaki aktualizowane są aplikacje dostępne w Sklepie Play. Pomimo tego, że jak wspomniałem na początku, sam proces aktualizacji może być czasem irytujący, warto pamiętać, że w ten sposób deweloperzy często naprawiają znalezione błędy i luki w oprogramowaniu. Albo dodają nam kolejnych 120 nowych funkcji.

Reklama

W każdym razie, jeżeli pojawia się problem związany z bezpieczeństwem, poprawki bez wątpienia warto zainstalować. Tyle tylko, że jeżeli w ustawieniach wybraliśmy opcję automatycznej aktualizacji jedynie podczas połączenia z siecią Wi-Fi, albo w ogóle ją wyłączyliśmy, to od momentu udostępnienia poprawek do ich instalacji na naszym urządzeniu może upłynąć sporo czasu.

Dlatego deweloperzy, w przypadku wydania ważnej, wpływającej na bezpieczeństwo aktualizacji, będą mieli możliwość ustawienia pełnoekranowego komunikatu, wyświetlanego podczas uruchomienia aplikacji. Oczywiście użytkownicy będą mogli zrezygnować z jej pobierania akurat w tym konkretnym momencie, ale sama informacja powinna docierać do większej ich liczby.

No i druga rzecz, o której wspomniałem na początku – aktualizowanie w tle. Taki sposób będzie dostępny co prawda tylko w przypadku mniej istotnych poprawek, ale zawsze to jakiś krok do przodu. Oprogramowanie będzie wtedy pobierane podczas normalnego korzystania z aplikacji. Dopiero przy jej ponownym uruchomieniu zostanie zainstalowane.

Jak na razie opcje te znajdują się w fazie testów. Wkrótce Google ma zamiar zaprosić do nich kolejnych deweloperów, żeby docelowo takie możliwości stały się standardem wśród aplikacji dostępnych w Sklepie Play.

Źródło: The Verge