Windows 10 (fot. Microsoft)

Aktualizacja Windows 10 October Update może powodować utratę kluczowych danych?

Microsoft w miniony wtorek udostępnił najnowszą wersję systemu Windows 10, nazwaną October Update. Aktualizacja rozprowadzana jest po raz kolejny w sposób falowy. Nie pojawia się sama w systemie, ale możecie ją wymusić wchodząc w Ustawienia i sprawdzając aktualizacje w opcji Windows Update. Tematem numer jeden, dotyczącym nowego systemu, nie są jednak jego nowe funkcje czy możliwości, ale możliwe usuwanie plików przez aktualizację.

Jak dla mnie jest to typowa burza w szklance wody i szukanie na siłę sensacji. Takie sytuacje zdarzały się już wcześniej i nie jest w nich nic zaskakującego. Każda konfiguracja jest inna i może powodować określone problemy. Gdyby pliki znikały w 90% przypadków, byłby problem i skandal. Ale jak na razie zgłoszenia są jednostkowe. Osobiście znalazłem w sieci dwa. Słownie: dwa, na kilkadziesiąt milionów wykonanych operacji, jeśli nie więcej.

Reklama

Te dwie osoby piszą, że po aktualizacji zniknęła im zawartość kluczowych folderów takich jak Dokumenty, Filmy, Pulpit czy Muzyka. Dlaczego tak się dzieje? W niektórych wariantach ustawień foldery te są synchronizowane z usługą One Drive. Jeżeli zainstalujemy W10 OU „na czysto” to system sam ustawi synchronizację tych elementów, i jest to jedna z ważniejszych nowości. Jeżeli jednak wykonujecie instalację w formie zwykłej aktualizacji, nic nie powinno się zmienić.

Dlaczego więc znikają kluczowe pliki? Odpowiedź jest prosta. One wcale nie znikają. Jeżeli ktoś miał wcześniej włączoną ich synchronizację z chmurą OneDrive, to system najpierw musi je pobrać, a wcześniej skonfigurować usługę. Jak pisze pomoc Microsoftu, wystarczy kilkukrotne zrestartowanie urządzeń, by pliki wróciły na swoje miejsce.

Mimo wszystko o jednej rzeczy należy pamiętać: awarie się zdarzają i to nie tylko przy okazji aktualizacji do nowej wersji systemu. Pamiętajcie, zawsze wykonujcie kopie bezpieczeństwa najważniejszych plików i danych. Wystarczy jedno spięcie w sieci by utracić wiele lat pracy, prawie gotową pracę magisterską czy kolekcję trzech tysięcy zdjęć kotów. Kopie w chmurze też bezpieczne nie są. Wystarczy drobny błąd by wasze dane po prostu zniknęły. Najważniejsze pliki najlepiej archiwizować co najmniej w dwóch miejscach np. w chmurze Google i na dysku zewnętrznym, albo na dwóch dyskach.

Czy należy się więc obawiać najnowszej aktualizacji Windows 10? Nie. A o dane zawsze trzeba dbać bo ich wartość doceniamy dopiero jak je tracimy.

[Aktualizacja z dnia 6.10.2018 r.]

Microsoft wycofał aktualizację Windows 10 October Update z oficjalnych kanałów dystrybucji. Zresetowano również stronę z narzędziem do tworzenia obrazu systemu Media Creation Tool, gdzie do pobrania jest obecnie poprzednia aktualizacja April Update.

Microsoft potwierdza, że najnowsza aktualizacja faktycznie może powodować utratę danych i bada sprawę. W najbliższym czasie zobaczymy zapewne nowy build ze stosownymi poprawkami.

Ze swojej strony mogę potwierdzić niedopracowanie systemu ochrony plików w chmurze OneDrive. Jeżeli mamy kilka komputerów, to wszystkie one będą się łączyły z tym samym folderem w chmurze (np. Pulpit) zamiast tworzyć odrębne podfoldery.