Blogerzy z całej Polski przeprowadzają akcję #TworzeNieKradne

Prawa autorskie w internecie łamane są codziennie przez tysiące użytkowników, a niektórzy nawet… zarabiają na kopiowanych treściach. Polscy blogerzy postanowili połączyć siły i podjąć się walki z tymi cichymi kradzieżami, o których rzadko się mówi.

Akcja wyruszyła 20 maja i trwać będzie do 25 maja. Jej celem jest podniesienie świadomości wśród internautów na temat praw autorskich. Choć napłynęło wiele pomysłów odnośnie nazwy hasztagu reprezentującego działania, wybrano proste, aczkolwiek dobitne #TworzeNieKradne.

Reklama

Każdego dnia na social media, takich jak Facebook, Instagram i Twitter,  pojawiają się posty tłumaczące w prosty sposób jak obchodzić się z własnością intelektualną. Internetowi twórcy bowiem bez względu na popularność i kierunek działalności stają się ofiarami kradzieży zdjęć, grafik i artykułów.

Realizatorzy podają wprost: oznaczenie autora skopiowanego materiału nie zawsze jest w porządku – musisz mieć jego zgodę, darmowe banki fotografii i muzyki pełne są odpowiednich zasobów, korzystaj z przycisków „udostępnij”.

Jeśli więc chcesz nauczyć się nieco więcej na temat prawa autorskiego, swoich obowiązków i przywilejów, koniecznie wpisz w wyszukiwarki wybranych kanałów social media #TworzeNieKradne.

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Tak i ja dołączyłam do akcji „Tworze nie kradnę!”, @zblogowani ❤️ Zrobiłam to, bo moje prace (zdjęcia) ktoś kiedyś też sobie pożyczył… ? Wykorzystywał je bez mojej wiedzy i próbował na tym zarobić! ? Może pamiętacie moje relacje na instastories, jeśli nie to zapraszam na FB (zamieszczę Wam link w bio do wpisu o tym incydencie)! Najlepsze w tym wszystkim było to, że to były zdjęcia mojego manicure! Ta osoba nie dość, że zapożyczyła zdjęcia, to jeszcze innym wmawiała, że sama stworzyła stylizacje paznokci i tym samym znajdowała sobie klientów, czyli zarabiała jeszcze na tym! ?‍♀️ Przeprosiła mnie, obiecała usunąć zdjęcia. I co? I nie dotrzymała słowa, a ponadto dalej wykorzystywała innych zdjęcia i w pewnej chwili napisała, że „dementuje”, że to nieprawda, że ten manicure ona wykonała! ? No to było tak chore, że ja dziś do tego nie rozumie… O całym incydencie dowiedziałam się od Was! Dziękuje raz jeszcze za czujność i poinformowanie mnie o tym, że ktoś wykorzystał bez prawnie moje zdjęcia!!! ❤️ Szczerze nie rozumiem takich poczynań, istnieje tyle banków zdjęć z darmowymi zdjęciami. Nie jest trudno nawet stworzyć ulotkę reklamową/kolarz w prostym programie graficznym. Prawda? ?Nie wiem, po co kopiować kogoś prace z instagrama czy też wyszukiwać z gogle i u siebie dodawać… ? Trochę kreatywności!!! Koniecznie dajcie znać, co Wy myślicie na ten temat! Have nice day!! ? #wtorek #polishgirl #poland #tuesday #polska #polskadziewczyna #warszawa #dziendobry #goodmorning #instagood #polishboy #instagirl #warsaw #me #smile #girl #dzieńdobry #picoftheday #photooftheday #follow #motywacja #instaphoto #milegodnia #spring #tworzeniekradne #ddob

Post udostępniony przez NDKK (@niedokoncakosmetycznie)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dzisiaj powinno być zdjęcie paznokci z jednorożcami, ale jest to ? Niezbyt ładne, ale może ciut bardziej ludzkie, bo trzeba zdawać sobie sprawę, że kradnąc coś z internetu, kradniemy coś ludziom ?⠀ ⠀ #TworzeNieKradne to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem kradzieży treści w internecie, a jej pomysłodawcą był @maszynista.eu ?⠀ ⠀ Dlaczego biorę udział? Bo zdjęcia paznokci (także moje) są wrzucane na strony salonów stylizacji paznokci, są kopiowane na inne konta na instagramie. Miałam nawet sytuację, że ktoś zgłosił się moimi paznokciami do konkursu…⠀ ⠀ Gdy wrzucamy gdzieś czyjeś zdjęcie (lub tekst), najpierw pytajmy o zgodę, a później oznaczajmy źródło. „Źródło: internet” to nie jest źródło, a niestety widzę to często na grupach paznokciowych… Jeśli macie na Instgramie konta typu agregatory, to przed „repostem” także powinniście zapytać o zgodę. Jedyną osobą, która mnie kiedykolwiek zapytała, była @longnailspage ? Na Facebooku fajnie jest po prostu używać przycisku udostępnij pod danym postem ?⠀⠀ ⠀ I to nie jest tak, że ja Wam tu teraz robię pogadankę. Nie jestem ideałem, ale staram się być fair ? Staram się pokazywać i oznaczać także to, na czym wzoruję się, robiąc moje paznokcie. O problemie inspiracji w paznokciowym świecie świetny post na blogu napisała kiedyś @barbrafeszyn⠀ ⠀ Wiem, że jest tu mnóstwo osób, które zgadzają się, że tak nie wolno i tak nie robią ? I bardzo mnie to cieszy ? Jeśli chcecie wziąć udział w akcji, wrzućcie podobny wpis u siebie ? Edukujmy, bo warto ? Dajcie znać, co sądzicie ? _______________________________ #tworzeniekradne #paznokcie #paznokciepolska #inspiracjenapaznokcie #inspiracjepaznokciowe #inspiracja #kopiowanie #blog #blogerkaurodowa #blogowanie #blogger #blogerka #polskablogerka #tworzęniekradnę

Post udostępniony przez nail art lover ? malinaila.pl (@malinaila)