Acer Spin 514 – wytrzymały Chromebook z układem AMD Ryzen

Acer zaprezentował światu Spin 514 – pierwszego w ofercie tajwańskiej firmy Chromebooka, wyposażonego w układ AMD Ryzen oraz pokrytego aluminiową obudową, spełniającą wymogi amerykańskiej armii. Urządzenie wygląda naprawdę interesująco.

Specyfikacja Chromebooka Acer Spin 514

Acer po raz pierwszy zdecydował się na implementację do swoich Chromebooków układów AMD. Sercem urządzenia będą procesory Ryzen 3000 C-Series Mobile – zależnie od modelu będą to układy Ryzen 5 3500C lub Ryzen 7 3700C – uzupełniane przez kartę graficzną Radeon i nawet do 16 GB RAM.

Jak zapewnia producent, taki układ pozwoli na bardzo płynne działanie komputera, nawet podczas obsługi bardziej wymagających programów (np. edytorów wideo) lub kilku aplikacji jednocześnie.

Mocnym punktem urządzenia ma być również akumulator, który ma pozwolić nawet na 10 godzin pracy na jednym cyklu ładowania. Na własne dane użytkownicy otrzymają dysk o pojemności 256 GB.

Acer Chromebook Spin 514 (fot. Acer)

Konstrukcja i wyświetlacz – Chromebook Acera dałby radę nawet w wojsku

Laptop został wyposażony w 14-calowy, dotykowy ekran IPS Full HD, otoczony przez wąskie ramki o grubości 6,1 mm, dzięki czemu ekran stanowi 78% frontu urządzenia. Wyświetlacz pokryty jest szkłem Gorilla Glass 3, a obudowę wykonano z aluminium, co powinno zapewniać dobrą ochronę przed zarysowaniami i upadkami.

Producent chwali się, że urządzenie spełniania rygorystyczny standard wytrzymałości klasy wojskowej (MIL-STD 810H12 amerykańskiej armii). Warto zaznaczyć, że ekran komputera przymocowany jest na zawiasach 360°, dzięki czemu można go w każdej chwili odwrócić z tradycyjnej pozycji i używać jako tabletu (stąd słówko „Spin” w nazwie).

Najnowszy Chromebook Acera posiada dotykowy ekran na zawiasach 360°, co pozwala korzystać z niego w formie tabletu (fot. Acer)

Całość uzupełnia klawiatura, w której nie zabrakło podświetlenia oraz oczywiście miejsca na klasyczny touchpad. Urządzenie będzie dostępne w trzech kolorach – srebrnym, szarym i zielonym.

Oto cena pierwszych Chromebooków Acera z układami AMD

Ceny pierwszego Chromebooka w ofercie Acera z procesorami AMD będą startować z pułapu 2399 złotych, co wydaje się rozsądną wyceną, patrząc na możliwości sprzętu i ceny konkurencji bazującej na Windowsie.

Do Polski modele Spin 514 trafią już w marcu, co może zainteresować m.in. studentów szukających nowego sprzętu na czas przedłużającej się edukacji zdalnej.