8 lat gwarantowanych aktualizacji systemu dla urządzeń Google. Niestety, nie chodzi o smartfony

Oczywistym pragnieniem nabywcy sprzętu elektronicznego jest, żeby działał on najdłużej i najlepiej, jak tylko się da. Choć standardowym okresem wsparcia dla smartfonów z Androidem są dwa lata, tak w wypadku Chromebooków, można cieszyć się aktualizacjami znacznie dłużej. Najnowsze modele mogą spodziewać się nawet 8 lat wsparcia.

Reklama

Google ogłosiło zmianę w podejściu do polityki aktualizacji Chromebooków na konferencji edukacyjnej BETT 2020 w Londynie. Oczywiste jest, że najbardziej zainteresowanymi odbiorcami prezentowanych nowości były osoby ze środowiska szkolnego i akademickiego, jednak z postanowień firmy będą mogli skorzystać wszyscy korzystający z odpowiednich modeli laptopów z logo Chrome OS.

Okres wsparcia dla Chrome OS wydłuża się

Pierwsze Chromebooki dostawały gwarancję 3 lat aktualizacji systemu. Google po jakimś czasie podwoiło deklarację okresu wsparcia, a w listopadzie ubiegłego roku firma dodała dodatkowy rok opieki dla ponad 100 urządzeń działających na Chrome OS. Rozszerzenie obsługi, które ogłoszono wczoraj, sprawia, że przynajmniej niektóre modele laptopów będą mogły liczyć nawet na 8 lat aktualizacji. Dokładny okres wsparcia będzie dobierany jednostkowo i zostanie dostosowywany do procesora oraz reszty specyfikacji, więc może on wahać się od 7,5 roku do 8,5 roku.

Reklama

Nie jest też pewne, że absolutnie wszystkie Chromebooki będą mogły liczyć na tak długie wsparcie. Google wymieniło na razie tylko dwa modele laptopów: Lenovo 10e oraz Acer Chromebook 712. Ich aktualizacje mają datę graniczną ustaloną na czerwiec 2028 roku. Inne modele nowych Chromebooków, takich jak Samsung Galaxy Chromebook czy Asus Chromebook Flip C436, nie otrzymały podobnej gwarancji, choć prawdopodobne jest, że dołączą do tego skromnego (jak na razie) grona.

40 mln Chromebooków edukacyjnych na całym świecie

Google przy okazji podzieliło się kilkoma ciekawymi statystykami. W samym sektorze edukacyjnym działa obecnie 40 milionów Chromeboków. To o 10 mln więcej niż jeszcze rok temu.  Oczywiście Chrome OS nawet nie marzy o tym, by zagrozić hegemonii Windowsa, który zainstalowany jest na ponad miliardzie komputerów na całym świecie, ale ma już solidną bazę użytkowników, których liczba będzie nadal wzrastać.

źródło: Google (1), (2), (3) przez 9to5google

  1. teraz to już można przedłużać po tym jak wyszło że starsze modele miały 6,5 roku aktualizacji (z czego 4 spędziło na półkach sklepowych) a pierwszy rzut (te już bez aktualizacji) zalał sklepy poleasingowe

  2. Gdzie te „standardowe dwa lata” dla smartfonów? Miałem jednego „flagowca” LG, który został porzucony przez LG po roku, teraz mam „nieflagowca” Sony, który został porzucony po kilku miesiącach. Chyba, że mówicie o „wsparciu” XDA…

    1. Mój Xiaomi Mi Mix2, smartfon z września 2017, dostał ostatnią aktualizację zabezpieczeń Google w wrześniu 2019.

    2. Fajnie ale u mnie nawet wsparcie XDA nie pomoże bo LG wypuściło tyle wariantów tego samego modelu że chyba nawet XDA się pogubiło

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama