Samsung Pro Plus Evo Plus
(źródło: Samsung)

Samsung PRO Plus i EVO Plus – nowa generacja kart microSD i SD zaprezentowana

Karty pamięci microSD i SD to jeden z tych typów pamięci, który pomimo pędzącego czasu i rozwoju technologii nadal ma się nadzwyczaj dobrze. Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt jest ogromne – aparaty, kamery sportowe, drony, wideorejestratory to urządzenia, w których najczęściej używamy tego typu nośnika danych. Wspomniany postęp sprawia jednak, że wymagania względem kart pamięci ciągle rosną – wyższa rozdzielczość to nie tylko większy rozmiar pliku, ale też większe wymaganie względem prędkości odczytu i zapisu na karcie. Samsung zdaje się to rozumieć. Koreańczycy zaprezentowali dzisiaj najnowsze karty pamięci typu microSD i SD z serii PRO Plus i EVO Plus.

Karty pamięci microSD

Jak informuje Samsung, pamięci microSD Pro Plus i EVO Plus obsługują klasę szybkości wideo V30 i klasę wydajności obsługi aplikacji A2. Innymi słowy, karty te idealnie nadadzą się zarówno do nagrywania wideo wysokiej rozdzielczości i o wysokim bitrate, jak i do rozszerzenia pamięci systemowej w laptopach, tabletach czy smartfonach.

Samsung Pro Plus Evo Plus
(źródło: Samsung)

Nowe pamięci PRO Plus dostępne będą w pojemnościach 128 GB, 256 GB i 512 GB. Z kolei seria EVO Plus zaoferuje dodatkowy, mniejszy rozmiar 64 GB. Samsung zapewnia, że nośniki są odpowiednio zabezpieczone i posiadają większą odporność na wodę i ekstremalne temperatury. Producent zadbał również o to, aby promieniowanie RTG czy oddziaływanie magnesów nie powodowało trwałego uszkodzenia nośników.

Decydując się na kartę z serii PRO Plus możemy liczyć na prędkość odczytu dochodzącą do 160 MB/s i zapisu do 120 MB/s. Nośniki należące do rodziny EVO Plus zaoferują transfer danych do 130 MB/s, czyli 30% procent więcej niż ich poprzednia generacja.

microSDPro PlusEvo Plus
Pojemność128 GB, 256 GB, 512 GB64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB
Standard SDSDXCSDXC
Wydajnośćodczyt do 160 MB/s
zapis do 120 MB/s
transfer do
130 MB/s
Gwarancja10 lat (rok na adapter SD)10 lat (rok na adapter SD)

Karty pamięci SD

Pełnowymiarowe karty pamięci SD zostały podzielone na te same linie produktowe – PRO Plus i EVO Plus. Celem Samsunga było zaprojektować karty tak, aby zaspokoić potrzeby jak najszerszego grona – od hobbystów do profesjonalistów. Karty najnowszej generacji zapewniają wysoką kompatybilność z różnym sprzętem, w tym cyfrowymi lustrzankami, aparatami bezlusterkowymi i kompaktowymi, kamerami czy komputerami.

Samsung nie ukrywa, że uniwersalność ich produktu to rzecz niezwykle dla nich ważna, dlatego zgodność z urządzaniami stoi na wysokim poziomie. Z tego też powodu karty te będą dostępne w szerszym wachlarzu pojemności. Seria PRO Plus zaczyna się od pojemności 32 GB, a kończy na 512 GB. Z kolei EVO Plus startuje również z poziomu 32 GB, ale maksymalna pojemność wyniesie 256 GB.

Samsung Pro Plus Evo Plus
(źródło: Samsung)

Podobnie jak karty microSD, ich pełnowymiarowe odpowiedniki posiadają szereg zabezpieczeń przed warunkami atmosferycznymi, wstrząsami czy promieniowaniem, z tym, że w przypadku kart SD ochrona stoi na jeszcze wyższym poziomie.

Prędkości zapisu i odczytu pozostają takie, jak w mniejszych modelach. PRO Plus będzie mógł zapisywać nawet 120 MB danych na sekundę i odczytywać je z prędkością do 160 MB/s. EVO Plus zaoferuje nieco niższe transfery – do 130 MB/s.

SDPro PlusEvo Plus
Pojemność32GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB
Standard SD32 GB – 64 GB SDHC
128 GB – 512 GB SDXC
32 GB – 64 GB SDHC
128 GB – 256 GB SDXC
Wydajnośćodczyt do 160 MB/s
zapis do 120 MB/s
transfer do
130 MB/s
Gwarancja10 lat 10 lat

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wersję microSD czy pełnowymiarową SD, to gwarancja wyniesie 10 lat. Wyjątkiem jest dodawany do mniejszego wariantu adapter SD. W jego przypadku gwarancja wyniesie rok. Karty mają trafić do sprzedaży już na początku czwartego kwartału 2021 roku – właśnie wtedy należy ich wypatrywać w sklepach z elektroniką.