odświeżanie 480 Hz testufo
(źródło: Blur Busters)

LG wprowadzi na rynek monitor 480 Hz. Kiedy premiera?

Gamingowe monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania matrycy stały się na przełomie ostatnich lat czymś powszechnym, ogólnodostępnym. Wyświetlacz z panelem o odświeżaniu 144 Hz czy 165 Hz możemy kupić w rozsądnej kwocie, ale na rynku nie brakuje też ekranów wspierających kosmiczne 360 Hz. Według najnowszych informacji, przygotowywane są jednak już panele o zawrotnej częstotliwości odświeżania na poziomie aż 480 Hz.

Monitor 480 Hz to chyba już przesada?

Jak wcześniej wspomniałem, w obecnych czasach panel o odświeżaniu 144 Hz to zdecydowanie złoty środek. Dobry wyświetlacz z takim odświeżaniem nie kosztuje fortuny, a zapewnia znacznie wyższą płynność animacji w porównaniu ze standardowymi 60 Hz.

Panele, które odświeżają obraz z wysoką częstotliwością, doceniane są głównie przez graczy dynamicznych gier e-sportowych, w szczególności tytułów FPS typu Counter Strike Global Offensive czy Valorant, gdzie dodatkowe herce dają faktyczny profit.

monitor 480 Hz
Monitor 480 Hz (źródło: blur busters)

Producenci od kilku lat pracują nad coraz wyższymi częstotliwościami odświeżania obrazu. Na przykład rok temu na targach CES 2020 został zaprezentowany pierwszy monitor z funkcją odświeżania obrazu z częstotliwością 360 Hz. Szybszy panel ma tylko i wyłącznie sens, jeżeli komputer jest w stanie wyświetlić taką samą liczbę klatek na sekundę, co wartość odświeżania monitora. Topowe komponenty komputerowe w obecnym czasie (w niewymagających grach FPS) zapewniają jednak ogromną liczbę klatek na sekundę.

Monitor 480 Hz
Monitor 480 Hz (źródło: blur busters)

Portal Blur Busters opublikował zdjęcie sampla inżynieryjnego monitora z panelem o odświeżaniu 480 Hz. Jak możemy zobaczyć, wartość ta jest potwierdzona przez znany test na stronie internetowej TestUFO. Portal podaje także, że LG oraz tajwańska firma AU Optonics już w tym momencie pracują nad matrycą o tak zawrotnej częstotliwości. Producenci będą w stanie rozpocząć masową produkcję ekranów z odświeżaniem 480 Hz już pod koniec 2022 roku, a ich prezentacja rzekomo ma odbyć się rok później, w 2023 roku. Czyżby na targach CES 2023 w styczniu?

Jeżeli chodzi o specyfikację bliżej nam nieznanego ekranu LG, to monitor 480 Hz będzie miał na pokładzie matrycę IPS LCD o rozdzielczości Full HD i przekątnej 24,5 cala ze wsparciem technologii DisplayHDR 400 i podobno zapewni przyzwoitą reprodukcję kolorów. Ponadto LG chce jak najlepiej zoptymalizować tak zwany overdrive, aby zredukować efekt ghostingu oraz overshootu do zupełnego minimum, a także dostarczyć realny czas reakcji 1 ms G2G.