400 milionów dolarów na sieć bezprzewodową 5G | Tabletowo.pl

400 milionów dolarów na sieć bezprzewodową 5G

Dołącz do dyskusji 0

Tyle ma otrzymać grupa stworzona z inicjatywy przedstawionej na posiedzeniu Kongresu USA, której zadaniem będzie praca nad nowymi standardami bezprzewodowego przesyłania informacji. Projekt wspiera sam Barack Obama, którego kadencja jako prezydenta się kończy, a który najwyraźniej chciałby pozostawić po sobie trwały ślad, przysługując się milionom internautów.

Celem grupy jest „utrzymanie technologicznej przewagi USA i zapewnienie sobie najmocniejszej pozycji podczas nadchodzących generacji technologii mobilnych”. Na ten cel rząd Stanów Zjednoczonych przeznaczy 400 milionów dolarów, powołując do życia AWRI (Advanced Wireless Research Initiative). Zespół będzie opracowywać rozwiązania, które pozwolą sieci bezprzewodowej na działanie do 100 razy szybsze niż internet 4G czy LTE, używane obecnie.

Projekt będzie prowadzony przez National Science Findation i razem z innymi organizacjami będzie nadzorować pracę firm technologicznych, takich jak Samsung czy niektórzy operatorzy komórkowi. Na osiągnięcie zadowalających efektów AWRI ma siedem lat – przez tyle czasu przyznawane będą dotacje na projekt. Testy nowych standardów przesyłania danych mają być prowadzone w czterech dużych miastach.

Program jest efektem uwolnienia przez Kongres dostępu do spektrum fal milimetrowych wysokich częstotliwości. „Widmo tych fal, w połączeniu z innymi częstotliwościami, które były dostępne dotąd, umożliwia osiągnięcie większych prędkości, szybszych czasów reakcji oraz zwiększonej pojemności w przyszłych sieciach bezprzewodowych” – wyjaśnia rzecznik AWRI.

AWRI przysłuży się nie tylko użytkownikom, ale też producentom sprzętu i operatorom komórkowym. Firmy produkujące urządzenia mobilne zyskają możliwość wzbogacenia urządzeń o dodatkowe rozwiązania hardware, a operatorzy będą mogli testować nowe protokoły przesyłania informacji. Wszystko to wiąże się z rozwojem.

Partnerzy programu to między innymi: czołowi operatorzy telefonii komórkowej w USA, HTC, Intel, Oracle, Nokia i Samsung. Co ciekawe, nie wymieniono największych gigantów branży: Apple, Google czy Microsoftu. Jak jednak zapewnia NSF, droga do współpracy dla kolejnych firm nie jest zamknięta i będą w tej sprawie toczyć się dalsze rozmowy.

Początkowo AWRI otrzyma 85 milionów dolarów. Kolejne miliony mają spływać na rzecz projektu w trakcie następnych siedmiu lat. Czas pokaże, czy pomysł utrzyma się samodzielnie, po opuszczeniu fotela prezydenckiego przez Baracka Obamę, który mocno zabiegał o rozpoczęcie prac w Advanced Wireless Research Initiative.

źródło: techcrunch.com

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona