.

Volkswagen zainwestuje w ładowarki samochodów elektrycznych w Europie, w tym w Polsce

Tak wynika z zapowiedzi Volkswagena, który do 2025 roku chce doprowadzić do obiecanego przełomu w dziedzinie samochodów elektrycznych. W tym celu chce otworzyć 36000 punktów ładowania takich aut.

Wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych niestety nie do końca przekłada się na dostępną w europejskich miastach infrastrukturę. Skutkuje to coraz większym niedoborem stacji ładowania, zwłaszcza w mniej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej (w tym Polsce). Chcąc zrealizować swój ambitny plan coraz szerszej elektryfikacji, Volkswagen postanowił osobiście przyczynić się do rozbudowy stacji elektrycznych. Na ten cel koncern przeznaczy łącznie 250 milionów euro.

Początkowo niemiecki producent, przy współpracy z podległą firmą Elli, chce zaoferować specjalne wallboksy do ładowania. Urządzenia mają być skierowane zarówno dla prywatnego klienta jak i firm dążących do elektryfikacji swojej floty. W fabrykach Volkswagena w Niemczech powstanie łącznie 4000 punktów ładowania dla pracowników, wiele z tych punktów będzie ogólnodostępnych.

W późniejszym etapie koncern planuje rozbudować sieć publicznych stacji zasilania. Według zapewnień Volkswagena, już niedługo powstanie ponad 100000 punktów ładowania w Europie, a w niedługo później ich ilość ma podskoczyć do 150000. Niemiecki producent prowadzi także rozmowy z sieciami handlu detalicznego, umożliwiając ładowanie pojazdów w trakcie zakupów. Za pośrednictwem serwisu Volkswagena „We Charge” każdy użytkownik samochodu elektrycznego będzie mógł w prosty i szybki sposób doładować baterię.

W dalekich podróżach ma nas wspierać dodatkowe 400 stacji szybkiego ładowania, na których będzie się znajdować do 2400 stanowisk. Te mają powstać do 2020 roku i być usytuowane przy drogach szybkiego ruchu i autostradach w całej Europie. Co ciekawe, w planach Volkswagena widnieje także Polska. W ciągu najbliższych 10 miesięcy Grupa Volkswagen zbuduje w naszym kraju 350 publicznych ładowarek. Większość z nich ma pojawić się przy autostradach A1, A2 i A4.

Ambitne plany Volkswagena zakładają powstanie 36000 punktów ładowania do 2025 roku. To czy uda się tego dokonać w dużej mierze zależy od zmian prawnych. W tym celu grupa VAG planuje zaangażować się w cykl szkoleń dla samorządów i przedstawicieli rynku nieruchomości.

Źródło: VW