Asystent Google

Przetestowano asystentów głosowych. Najbardziej pomocnym okazał się…

Rozwój technologii przyczynił się do wzrostu popularności systemów zapewniających pewną interaktywność między urządzeniem a użytkownikiem. Nie ma w tym nic dziwnego – zwłaszcza, że dzięki temu inteligentny sprzęt jest w stanie np. wyszukać frazę w sieci bez konieczności fizycznej interwencji ze strony człowieka. Wystarczy wydać polecenie głosowe i zaczekać na wyniki. Postanowiono sprawdzić, jak obecnie radzą sobie Siri, Asystent Google, Alexa i Cortana, by przekonać się, czy poczyniono w tej materii jakieś postępy.

Kilka słów o warunkach badania

W celu przeprowadzenia badania, każdemu z testowanych cyfrowych pomocników zadano 800 pytań, podzielonych na pięć kategorii:

  • Lokalne (dotyczące np. pobliskich lokali gastronomicznych),
  • Handel (składanie zamówień),
  • Nawigacja (planowanie trasy),
  • Informacja (np. na temat granych filmów),
  • Komendy (m.in. przypomnienia),

Badanie dotyczyło jedynie asystentów na smarfonach. Nie brano pod uwagę choćby inteligentnych głośników, które mocno zaczęły zyskiwać na popularności. Siri pracowała na systemie iOS 11.4, Asystent od Google na Pixel XL, Alexę pobrano na iOS oraz Androida, a aplikacja Cortana działała na iOS.

Lustereczko… ekhm, Asystencie powiedz przecie…

Asystent Google odpowiedział poprawnie na 86% pytań, jednocześnie nie mając problemu z bezbłędnym zrozumieniem całej puli. Siri udzieliła odpowiedzi na 79% pytań, a 11 z nich rozpoznała źle. Alexa uzyskała rezultat 68% odpowiedzi oraz 13 pomyłek. Najgorzej wypadła Cortana, która była w stanie odpowiedzieć na 52% pytań, zaliczając 19 nieporozumień. Na wykresie poniżej możecie zobaczyć, jak prezentują się wyniki dla każdej kategorii.

fot. LoupVentures

Asystent Google okazał się najlepszym pomocnikiem w czterech z pięciu kategorii, jedynie Siri była najbardziej użyteczna przy wykonywaniu komend. Cortana zaś radziła sobie najsłabiej w całym badaniu. Alexa z kolei na pytania odnośnie produktu zawsze prezentowała wybór z Amazonu.

Sytuacja się poprawia

W porównaniu z danymi pochodzącymi z kwietnia 2017 roku, Google może pochwalić się poprawą o 11 p.p., Siri o 13 p.p., a Cortana o jedynie 3 punkty. W przypadku Alexy nie dysponowano zaś odpowiednimi danymi.

fot. LoupVentures

Pozostaje pogratulować Google rozwoju swojego asystenta. Miejmy nadzieję, że już niedługo nad Wisłą będziemy mogli skorzystać z jego możliwości, wszak testy już trwają.

Źródło: LoupVenturesPhoneArena