Google wyszukiwarka laptop komputer Apple MacBook Pro
fot. Pixabay

TOP 6 największych kar nałożonych przez Unię Europejską w branży technologicznej. Prowadzi Google z 4,3 mld euro

Zastanawialiście się, jaka firma w 2018 roku może otrzymać największą karę za łamanie przepisów antymonopolowych? Okazuje się, że ten niechlubny rekord w Europie przypadł Google, które będzie musiało zapłacić aż 4,3 miliarda euro kary.

Na przestrzeni lat, Unia Europejska obarczała przeróżne firmy stosunkowo dużymi karami. Między innymi na kwotę ponad 500 milionów euro dwukrotnie ukarany został Microsoft. Kary nie ominęły Apple, które otrzymało karę w wysokości 15,4 miliona dolarów za unikanie płacenia podatków w UE. Co ciekawe, w tym samym roku na podium również znalazł się gigant z Mountain View. Otrzymał grzywnę w wysokości 2,4 miliarda euro za manipulowanie wynikami w swojej wyszukiwarce.

TOP 6 największych kar nałożonych przez Unię Europejską na firmy z branży technologicznej

Miejsce Firma Rok Wartość
1 Google 2018 4.3 miliarda euro
2 Google 2017 2.4 miliarda euro
3 Intel 2009 1.06 miliarda euro
4 Microsoft 2008 899 milionów euro
5 Microsoft 2013 561 milionów euro
6 Facebook 2017 110 milionów euro

W tym roku, Google zostało oskarżone przez Komisje Europejską o nadużywanie swojej dominacji na rynku systemów mobilnych. Konkurencyjne firmy takie jak FairSearch, Microsoft czy Nokia już w 2013 roku złożyły skargę na monopolistyczne zachowania amerykańskiej firmy.

Mimo tego, że Android jest oprogramowaniem Open Source, to Google (poza Chinami) dostarcza swój system z preinstalowanymi usługami Google Play Services takimi jak wyszukiwarka czy przeglądarka Chrome. Ponadto, producenci uważają, że są blokowani przy tworzeniu aplikacji na różne wersje Androida.

Szacuje się, że tegoroczna kara będzie prawie dwa razy wyższa niż poprzednia, miałaby wynieść około 4,3 miliarda euro czyli 18,5 miliarda złotych! To więcej niż przewidziano wydatków w tym roku na szkolnictwo wyższe w Polsce. Domyślam się, że i w tym przypadku Google będzie chciało się odwoływać kary finansowej.

Źródło: The Verge, Bloomberg