Bez nich YouTube byłby ściekiem. Zdrowie psychiczne moderatorów serwisu zagrożone

Moderatorzy YouTube’a będą teraz oglądać wątpliwe treści na serwisie przez „tylko” cztery godziny dziennie. Takie postanowienie podjęto w Google, by zadbać o zdrowie psychiczne swoich pracowników. Cztery godziny brzmią dużo, biorąc pod uwagę, że czasem wystarczy jeden niepokojący filmik, by niektórzy stracili spokój umysłu na cały dzień.

YouTube, podobnie jak wiele innych technologicznych firm, zatrudnia niskoopłacanych pracowników kontraktowych do moderowania postów, w tym przeglądania i usuwania tysięcy niepokojących treści. Niektórzy z tych pracowników publicznie podzielili się swoimi doświadczeniami, zauważając u siebie pogorszenie się zdrowia psychicznego z powodu oglądania dużych ilości niepokojących, często nielegalnych filmów i postów. Treści poddawane moderacji mogą zawierać sceny samobójstw, morderstw, napaści, używania przemocy i inne.

Podczas niedawno zakończonej konferencji SXSW YouTube, prezes firmy, Susan Wojcicki przekazała, że moderatorzy pracujący w niepełnym wymiarze godzin będą ograniczani w obowiązkach do 4 godzin filmów dziennie.

Ponieważ moderatorzy pracują zwykle na swoistej „umowie o dzieło”, nie przysługują im te same korzyści, co osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin. Susan Wojcicki obiecuje takim pracownikom „świadczenia zdrowotne”, choć jeszcze nie wiadomo, na czym miałyby one polegać.

Wiadomość o obniżeniu liczby godzin, w których moderatorzy mają kontakt ze szkodliwymi treściami, występuje obok tej dotyczącej przyśpieszenia działań rekrutacyjnych w YouTube. Serwis chciałby dysponować większą liczbą moderatorów, nie narażonych w tak dużym stopniu na wątpliwe filmy.

Na konferencji wspomniano też o tym, że od teraz przy filmach prezentujących nieprawdziwe lub niesprawdzone informacje (na przykład dotyczących teorii spiskowych), będą widniały linki do artykułów z Wikipedii, których treść może być bardziej rzetelnym źródłem wiedzy niż dany materiał wideo.

 

źródło: The Verge przez Slashgear
zdjęcie tytułowe: Ulysses D S at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons