Aplikacja tygodnia #16 – Solid Explorer

Menadżer plików i chmur z dostępem do roota

Każdy lubi aplikacje funkcjonalne i przyjemne dla oka. Do takich należy bohater dzisiejszej recenzji. Ten Menadżer plików oferuje naprawdę wiele. Mam wrażenie, że w obecnych czasach tego typu programy wykorzystywane są mimo wszystko w mniejszym stopniu niż miało to miejsce wcześniej, jednak czasami okazują się być niezastąpione. A co, jeśli z pozoru do prostej rzeczy, umiejętnie dodamy kilka ciekawych funkcji?

Naturalnym jest, że Solid Explorer nie występuje na smartfony z ekosystemem od Apple. Dzisiejsza odsłona cyklu skierowana jest zatem do użytkowników urządzeń kontrolowanych przez system Android. Aplikację pobrać można ze Sklepu Play klikając > TUTAJ <. Po dwutygodniowym okresie próbnym, za pełną wersję przyjdzie nam zapłacić jedynie 5,99 złotych, o czym sami się przekonacie. Skoro formalności mamy za sobą, czas przejść do sedna.

Zacznijmy od wyglądu. W Sklepie Play znajdziecie dwie wersje. Classic (klasyczny wygląd) oraz flat (tak to nazwijmy). Ja opiszę wyłącznie tą drugą, ponieważ stworzona została według wytycznych Material Design. Jest to kolejny przykład koronnej aplikacji wpisującej się w ten styl. Kolor to rzecz gustu, na szczęście można go zmienić, podobnie jak akcenty oraz motyw przewodni. Co pozytywnie mnie zaskoczyło, to możliwość skorzystania z gotowych schematów kolorystycznych oraz z opcjonalnych zestawów ikon. Jestem pewien, że każda osoba bez problemu skonfiguruje sobie wygląd Solid Explorera wedle własnego uznania.

Obsługa jest bardzo prosta. Wszystko ogarniamy za pomocą gestów lub odpowiednich opcji, dostępnych w intuicyjnych miejscach. Solid Explorer oferuje dwa niezależne panele, będące przeglądarkami plików. W pozycji horyzontalnej widoczne są dwa na raz, dzieląc ekran urządzenia na pół, w wertykalnej natomiast należy wykonać gest przeciągnięcia od prawej do lewej strony w celu przejścia z jednego na drugi. Dzięki temu, na przykład, mamy możliwość przeciągania i opuszczania plików między panelami, w celu ich przeniesienia. Prawda, że proste? Podobnych smaczków znaleźć można więcej.

Według mnie najfajniejszą rzeczą jest wsparcie dla popularnych chmur, które mogą wyświetlać swoją zawartość od razu z poziomu Explorera. Osobiście połączyłem dwie chmury – Google Drive oraz Dropbox. Ale na tym nie koniec. Można dodać jeszcze: Box, OneDrive, Sugarsync, Copy, Mediafire, Owncloud, Yandex i Mega. Prawda, że sporo? Zawartość każdej z nich można chronić hasłem lub odciskiem palca. Ponadto menadżer pokazuje użytkownikowi różne ich szczegóły, na przykład % zajętego miejsca czy rozmiar poszczególnych plików, a nawet statystyki.

Następną przydatną opcją jest możliwość odczytu i ekstrakcji archiwów ZIP, 7Zip, RAR oraz TAR, również tych szyfrowanych. Bez problemu rozpakujemy pobrane paczki plików. Jakby tego było mało, aplikacja pozwala na tworzenie archiwów ZIP i 7Zip, także szyfrowanych.

Fajnymi dodatkami są bardzo szybka, wbudowana, indeksowana wyszukiwarka, dzięki której znajdziemy interesujące nas rzeczy nawet w najgłębszych czeluściach pamięci smartfona. Inny ciekawy dodatek stanowi permanentne ukrywanie niechcianych folderów, zakładki szybkiego dostępu czy pełne wsparcie dla Google Chromecast i wbudowana przeglądarka mediów.

Bez problemu dodamy klientów FTP, SFTP, SMB/CIFS, WebDav. Bez problemu obsłużymy też na przykład serwer FTP, dzięki dodatkowej wtyczce. A skoro już o nich mowa, to warto wspomnieć, że deweloperzy trochę ich przygotowali. Jednak trzeba mieć na uwadze, że są płatne kilka złotych. Fani głębszego ingerowania w swoja urządzenia z pewnością docenią dostęp do roota wraz z niezbędnymi funkcjami modyfikacji atrybutów plików.

Jak widać powyżej opcji jest naprawdę sporo. Ponadto, interfejs cechuje przejrzystość, uporządkowania i intuicyjność. Używam tego menedżera plików od jakiś 2 lat i nie znalazłem lepszego zamiennika. Do zaawansowanego zarządzania plikami sprawdza się wyśmienicie.

Komentarze

 • maxprzemo

  Bardzo dobry menadżer plików. Używam od kilku lat. Warto też dodać że twórcą aplikacji jest Polska firma NeatBytes Studio Krzysztof Głodowski. Więc kupując tą aplikację wspieramy “naszych” deweloperów ;)

  • Karls

   To prawda, obecnie moim zdaniem numer jeden na liście menadżerów plików i w dodatku Polski :). Kiedyś za wzór uchodził ES, ale z czasem przepakowali go śmieciami. Teraz prym wiedzie SolidExplorer, świetny kompromis między funkcjonalnością i czytelnością.

 • sirrah777

  Używałem bardzo długo jak miałem zrootowane urządzenie, ponieważ pozwala uzyskać dostęp do plików systemowych. Oraz podpinałem dyski w chmurze. Archiwizowanie też się nie raz przydało. Również polecam tą apke.
  Aktualnie nie rootuje telefonu i wystarcza mi wbudowany Samsungowy menedżer plików, który także pozwala podpiąć chmurę i archiwizować pliki.

 • smilealittlebit

  Kupiłem tę aplikację jakiś czas temu korzystając z promocji Play (pamiętacie może, dawali z 10 zł na zakup dowolnej aplikacji). Rzeczywiście, używam jej dość rzadko ale jak już przychodzi okazja to zawsze cieszę się, że mój wybór padł akurat na Solid Explorer. Najważniejsza zaleta, przynajmniej dla mnie, to jej wygląd. Autor artykułu słusznie zauważył, że lubimy aplikacje, które są ładne. Fajnie, że nawet tak trywialna appka jak menedżer plików może wyglądać tak dobrze. :)

 • Ari9310

  Używam niemalże od zawsze, za dawnych czasów był to jedyny menedżer plików który śmigał szybko i bardzo płynnie na starożytnym już ZTE Blade (ARMv6 600 MHz) i tak został ze mną do dzisiaj. Teraz łapie sekundowe zamuły ale dlatego że włączyłem pokazywanie wielkości folderów, bardzo przydane do utrzymywania porządku w telefonie ;)

 • Tomek pozdro

  Zdecydowanie warty uwagi menedżer plików.

 • filek69

  Używam od jakiegoś czasu, ale ma jeden minus. Nie obsługuje partycji NTFS przez USB OTG na moim LG G6. ES File Explorer PRO nie ma z tym problemów.

  • Ari9310

   A to dziwne bo u mnie obsługiwał kiedyś… tzn najpierw musiałem program do montowanie ntfs ogarnąć bo system tego nie ogarniał ale jak już dysk był zamontowany i to normalnie w solidzie był widoczny.

  • Michał Kubiak

   Spróbuj MiXplorer. Używam od dłuższego czasu i nie znalazłem lepszej alternatywy. Kiedyś działałem na Root Explorerze ale rozwój tamtej apki stanął w miejscu i przeniosłem się na lepszą.
   Swoją drogą chętnie zobaczyłbym opis tej (darmowej) aplikacji tutaj w Tabletowie, ciekaw jestem jaką redaktor miałby na jej temat opinię :)

  • Adam

   Widocznie to problem LG G6 bo mi na S8 jak i na poprzednim Note 2 działał OTG bez problemu.

  • haVoc vulTure

   Zainstaluj platny dodatek Solid Explorer USB OTG Plugin, ktory obsluguje:
   – FAT32
   – ExFAT
   – NTFS w trybie tylko do odczytu

   Cechy:
   – Pełny dostęp odczytu / zapisu (z wyjątkiem NTFS)
   – Mediów strumieniowych – odtwarzanie muzyki i filmów na odtwarzaczach osób trzecich, nawet na Chromecaście
   – Obsługuje dyski twarde z zewnętrznego zasilacza

 • stark2991

  Ja także bardzo sobie chwalę ten menedżer. Jest dla mnie nowoczesny i wygodny.

 • Rok

  Darmowy Total commander lepszy. Mam również solid. Ale używam total. Tak wiem nie jest taki “ładny” i “kolorowy” – ale prawdziwy facet nie kupuje narzędzi sugerując się wyglądem. Tzn. są tacy ale to już temat na inną wyprawkę ;)

 • Adam

  Najlepszy menadżer plików. Używam od wielu, wielu lat i jest zadowolony.

  • jamirq!

   wielu, wielu jeżeli na rynku jest moze od 2 czy 3

   • Adam

    Muszę cię zmartwić bo jest dokładnie od 4 lat :-)

    • jamirq!

     I tak za mało na określenie wiele, wiele lat ;)

 • Apka the best of the best! :) Nie ma innej, lepszej. Nawet na xda developers jest ona polecana i używana przez wielu znanych deweloperów ;)

Komputronik Dell
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona