Ważne

Xiaomi nie chce, żeby pojawiły się Custom ROM-y dla Mi A1? FIrma nadal nie udostępniła Kernel Source

Mówi się, że urządzenie z Androidem jest tak długo młode, jak długo wychodzą na niego dobrze zoptymalizowane Custom ROM-y*. Niestety, taka długowieczność może nie być pisana jednemu z urządzeń linii Android One, czyli Xiaomi Mi A1 – i jest to co najmniej dziwne.

Xiaomi Mi A1 to urządzenie pod wieloma względami wręcz idealne dla niezależnych deweloperów. Dlaczego? Otóż oferuje najbardziej pożądany tutaj zestaw cech, czyli niewielką cenę, dobre podzespoły, ogromną popularność, procesor Snapdragon oraz wsparcie od Google’a. Czegoś w tej układance jednak brakuje. Czego?

Xiaomi nadal nie wypuściło Kernel Source. Przez to deweloperzy nie mają jak się zabrać za tworzenie świetnych modyfikacji Custom ROM-ów. Krótko mówiąc, bez tego nie mają na czym bazować. Wiele użytkowników XDA Dewelopers ciągle okazuje swe niezadowolenie z tego powodu i naciska na chińskiego giganta, aby w końcu zrobił to, o co się go prosi.

Konsekwencje tego łatwo można zauważyć na Forum XDA Developers, bowiem praktycznie nie odnajdziemy tam Custom ROM-ów na ten model. Jesli jednak jakoś się ta sztuka uda, to szybko okazuje się się, że jego funkcjonalność jest mocno ograniczona. Większość rzeczy po prostu nie działa.

Xiaomi Mi A1 należy do rodziny urządzeń Android One. Producenci innych smartfonów z tej serii, opublikowali Kernel Source krótko po premierze danego sprzętu. Jednak właśnie to w produkcie Xiaomi wiele osób dostrzegło ogromny potencjał, którego, niestety, nie mogą wykorzystać, przez niezrozumiałą politykę chińskiej firmy.

*No dobra, raczej się tak mówi – wymyśliłem to na poczekaniu. Muszę jednak zaznaczyć, że ma to jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem dzięki Custom ROM-0m mój Nexus 7 wciąż żyje i ma się świetnie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Recenzja Xiaomi Mi A1, czyli Mi 5X w wersji Android One

Źródło: Android Police

Komentarze

 • Linkyop

  Ale… po co? Mi A1 ma czystego Android’a.

  • galakty

   Dokładnie. Nie po to współpracowali z Google, żeby teraz zaśmiecać telefon pobugowanymi customami z XDA.

  • Adrian Kresek Kraska

   Niby po co, ale to jest wybór ludzi. Jak ktoś kupi i będzie chciał kombinować to fajnie by było aby była taka możliwość. Nawet jeśli zdaniem niektórych to bez sensu.
   Chyba lepiej mieć wybór niż nie mieć? :)

  • Lukasz

   Wsparcie od Google kiedyś się skończy, a nie wszyscy wymienią smartfon na nowy. Wtedy mogliby bez problemu wgrać inny soft.

  • maxprzemo

   Źródła kernela to nie tylko custom ROMy ale też możliwość kompilowania zmodyfikowanego kernela dla oryginalnego systemu. Mi najbardziej brakuje w Mi A1 funkcji duble tapety to wake a dodaje się ją właśnie na poziomie źródeł kernela.
   Ujawnienie źródeł kernela to nie dobra wola producenta tylko jego obowiązek. Bo Kernel jest darmowy na licencji GNU

   • Brak

    Powiedz to mediatekowi

  • stark2991

   Custom oparty o AOSP o nazwie Ressurection Remix ma tyle opcji na pokładzie, że przejrzenie wszystkiego zajmuje dobrą godzinę. Można nawet kolor czcionki zegara ustawić. A to tylko czubek góry, bo przecież znacznie więcej może się dziać pod maską – zarządzanie procesorem, usługami, czujnikami. Po to.

   • Karls

    Im więcej gadżetów tym więcej bugów. Niestety ale ta reguła przy customach się sprawdza.

    • stark2991

     Na moim telefonie był praktycznie bezawaryjny…

 • Marek

  Kiedyś ładowałem custom ROM-y na swoje telefony na potęgę. Co nowszy, to instalacja. Grzebanie, chwilowy zachwyt a później i tak okazało się, że coś tam nie działa jak powinno. Więc kolejny ROM, kolejne grzebanie itd. Czasu traciłem mnóstwo. Od trzech lat nie zmieniam kompletnie nic w telefonie. Nawet ROOT’a nie robię. Na początku był to LG G4, później dwa OnePlusy i mam święty spokój. Nie widzę najmniejszego sensu aby coś zmieniać. Wszystko działa po ostatni dzień mojego użytkowania i nie mam żadnych problemów z telefonem. Tylko na urządzenia XIAOMI wrzucam automatem MIUIPolska ale to nie jest do końca custom ROM.

  • Pet Red

   A jak wygląda sprawa z aktualizacjami w miuipolska?

 • Kamil

  Xiaomi generalnie ma problem z udostępnianiem źródeł kerneli dla swoich telefonów. Wystarczy zerknąć na ich repozytorium na GitHubie i zobaczyć ile osób ich prosi o źródła dla swoich telefon, np. Redmi 4A wyszedł dawno, to budżetowiec ale dobry. Xiaomi nie wypuściło nadal źródeł dla niego, chociaż nie jest to nowy telefon, po prostu nie wywiązują się z postanowień licencji GNU GPL

  • CHUPAKABRA

   Mam redmi 4a i rr ROM

  • Brak

   Ludzie ja nie wiem wy na siłę szukacie jakichś paranoi najpierw b20 potem brak certyfikatu Googla teraz brak źródeł co potem brak cycków ?

   • Pet Red

    Zapomniałeś dodać “mózgu” do nicku

 • Takaszi

  “*No dobra, raczej się tak mówi – wymyśliłem to na poczekaniu. Muszę jednak zaznaczyć, że ma to jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem dzięki Custom ROM-0m mój Nexus 7 wciąż żyje i ma się świetnie.”

  Co mu zapodałeś? jeżeli można spytać?

 • MrPanNikt

  Za brak źródeł powinien być zakaz sprzedaży w Unii Europejskiej i USA za łamanie licencji i szybko by się znalazły.

  • Brak

   Jabłuszko też ? Przecież też nie wypuszcza źródeł :p

   • maxprzemo

    iOS korzysta z własnego jądra systemu o nazwie Darwin. Nie jest on powiązany z Kernel’em i nie obowiązuje go licencja GNU.

    • Janusz Kopyto

     Kernel iOSa to Darwin, Androida i jego pochodnych to Linux ;)

 • thecoolkid 😎

  Xiaomi ma w zwyczaju wypuszczać źródła po pół roku od premiery, i teraz pewnie też tak będzie

 • Janusz Kopyto

  Na kernel.org masz jak byk napisane “The Linux Kernel Archive” czy jakoś tak. Linux jest jądrem (kernelem) podobnie jak Darwin. Sam w sobie nie będzie działał, potrzebuje systemu.

 • Pet Red

  “xda dewelopers” aha…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona