Eelo, czyli alternatywa dla Androida wymyślona przez twórcę Mandriva Linux

Myślę, że nie trzeba być znawcą tematyki okołolinuksowej, aby kojarzyć Mandriva Linux tudzież Mandrake Linux. Dystrybucja ta być może nie jest już rozwijana (a w każdym razie kiedy mówimy o drodze oficjalnej), ale jej twórca postanowił ponownie zająć się systemami operacyjnymi. Tym razem ma to być coś na smartfony, więc powitajmy nowy projekt młodzieżowym okrzykiem – eelo.

Na samym początku warto powiedzieć, co o samym eelo mówi zajmująca się systemem operacyjnym ekipa, na której czele stoi Gaël Duval.

eelo to projekt non-profit powstały w interesie publicznym. Budujemy open-source’owe mobilne systemy operacyjne oraz powiązane z nimi usługi sieciowe, nie zapominając przy tym o szacunku do prywatnych danych użytkownika.

Domyślacie się już zapewne, że nadrzędnym celem eelo będzie zatem zachowanie bezpieczeństwa użytkowników. Sam pomysłodawca uważa, że w aspekcie długofalowym dominacja modeli biznesowych Apple, Google czy Facebooka jest szkodliwa zarówno społecznie, jak i ekonomicznie.

eelo oparte będzie na LineageOS. Prawdopodobnie wiecie już o czym mowa, bowiem to dobrze znany wszystkim custom ROM, którego Duval wybrał ze względu na możliwość łatwego i całkowitego przerobienia. W tym momencie można by się oburzyć, że oprogramowanie oparte na Androidzie nie może jednocześnie stanowić dla niego alternatywy, lecz warto pamiętać, że finalna wersja systemu ma mieć niewiele wspólnego z pierwowzorem. Warto jeszcze dodać, że nowy system operacyjny jest właśnie testowany na LeEco Le2, lecz trwają prace nad wprowadzeniem go na Xiaomi Mi5S oraz LG G6.

Ta grafika miała prawdopodobnie obrazować bezpieczeństwo, ale… chyba nie wyszło ;)

Co ciekawe, ekipa eelo w gruncie rzeczy zbiera różnego rodzaju projekty i składa je w całość, dodając w międzyczasie coś od siebie. BlissLauncher jest aplikacją właściwie autorską, lecz domyślną alternatywą dla wyszukiwarek ma być DuckDuckGo, ewentualnie Qwant. Aplikacje takie jak F-Droid, APKPure i Telegram prawdopodobnie będą preinstalowane, można spodziewać się również implementacji OnlyOffice+NextCloud, OpenStreetMaps czy iRedMail.

Plan rozwoju eelo

Tak w dużym skrócie przedstawia się zarys nadchodzącego systemu operacyjnego. Jeżeli tematyka eelo Was zainteresowała, to możecie zajrzeć w szczegóły projektu na Kickstarterze, jak i na stronie samego systemu operacyjnego. Sam Gaël Duval w miarę na bieżąco informuje w sieci o postępach prac i cóż… wygląda na to, że pozostaje nam tylko czekać na rezultat pracy jego ekipy ;).

źródło: Fossbytes, Hackernoon