Ważne

“Co tu się odjaniepawliło?” – plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017 rozstrzygnięty

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku organizowany jest przez redakcję serwisu sjp.pwn.pl, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl. Tym razem wygrało wyrażenie, które nie ma nawet trzech liter, lol.

W plebiscycie wzięło udział ponad 5000 osób. Najczęściej wskazywano na rzeczownik sztos, jednak trzeba jasno powiedzieć, że coś nie pykłoNiby słowo było legitne, bo padło na niego najwięcej głosów (419), ale jury samo by się zaorało, gdyby przyznało tytuł Młodzieżowego Słowa Roku takiemu samemu wyrażeniu, jak rok temu. Trzeba było zalać sagę i wybrać kolejnego laureata.

Na drugim miejscu zlądował neologizm dwudzionek. Ma on podobno zastąpić weekend, ale oprócz tego, że brzmi jakoś tak atencyjnie, to już Julian Tuwim dawno temu pocisnął, że to jakaś skifa, i że żaden infuenlcer nie jest w stanie pociągnąć hype’u na to słowo, nawet na kiepsko zorganizowanym melo. Językoznawcy stwierdzili, że nie będą robić siary i pominęli dwudzionek w zawodach, mimo że zyskał 269 głosów.

Wydawało się, że szykuje się spora spina, skoro dwie pierwsze propozycje odpadły. Żeby już nie zamulać, gremium decyzyjne doszło do wniosku, że trzecia propozycja w kolejce będzie wystarczająco zacna i jednocześnie dobrze zilustruje powszechny zaciesz, panujący często w kręgach śmieszkującej bez ustanku podbazy. Koniec końców, wygrało słowo:

XD

Jak można rozkminić z wyjaśnienia podanego na stronie sjp,

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary).

Typ pamięci kart xD był najbardziej bekowy z wszystkich

Byli też inni pretendenci. Prestiżowo wyglądał zestaw słów związanych z rdzeniem ogar, np. ogarnąć/ogarniać, ogar, nieogar. W sumie zebrały 135 głosów. Nieźle poradził sobie też skrótowiec RIGCZ – rozum i godność człowieka, z 93 punktami, ale to nie był chyba jego banger, skoro ledwo wbił się do pierwszej piątki zestawienia.

Oczywiście zaraz podniosą się głosy cringe’u i zrobi się boruta, że “co za kasztany to wybierały, przecież XD nic nie znaczy, i w ogóle iksde mówią tylko kseroboje”. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że językoznawcy jednak umieją w słowa. Nie ma jak z tym handlować – pospolite dekle powinny siedzieć cicho i cieszyć się, że ktoś w ogóle zwraca uwagę na to, jak rozmawiają ze sobą banany na przedmieściach.

Poza tym panowie i panie z sjp mają prawdziwą zajawkę na różne określenia, i potrafią też pochylić głowy nad słowotwórczymi skilami ludzi ulicy. Jednym z przykładów tego, że nie każdy cierpi na dysmózgię, jest powstanie wyrażenia smartwica lub smartfica, które niesie ze sobą myśl o chorobliwym uzależnieniu od telefonu komórkowego. Propozycja ta, zdaniem profesorów, jest największą petardą słowną tego roku.

Jeśli nie jesteś pewien, co się odjaniepawliło w tym wpisie, nie drąż tematu. Żyjemy w kraju, w którym do języka przenikają różne nowe słowa. Tak po prostu jest. Przecież nie napisałem tego artykułu, żeby ciskać zarzutkami, tylko z czystego funu. A teraz idę, bo mi dogasa kociołek Panoramiksa. Kmwtw.

XD

legit: sjp.pwn.pl

Komentarze

 • Łukasz Kalkowski

  Takiego postu na łanach Tabletowo się nie spodziewałem, ale muszę przyznać, szanuje za pracę włożoną w
  ułożenie tych wszystkich określeń w składną wypowiedź 😂

 • Misielko

  Patrząc na tytuł newsa mknie tylko na usta bądź też klawiaturę “To poważny portal technologiczny, jesteśmy poważni!”…

 • stark2991

  xD

 • 50+

  Żadnego z tych dziwnych słów nie słyszałem dotychczas i nie rozumiem co znaczą.
  Gugiel nie daje szybkiej odpowiedzi na kilka z nich

 • Damian Kaczmarek

  Skisłę XDDDD

  • Frek

   czastech.pl nowy czas dla technologii

 • 3000

  Nie wiedziałem, że lol czyli jak się domyślam chodzi o League of Legends jest nadal tak popularne. Ja przestałem w to grać z 6 lat temu.

  • stark2991

   lol to nie LoL ;)

  • Piko5552

   Brzmi jak trolling, ale dla pewności:
   lol – laughting out loud

   A LoL wciąż wiedzie prym wśród gier esportowych i jest nieporównywalnie lepszy niż 6 lat temu. Żeby przybliżyć jego popularność, wspomnę że w LCS zainwestowały drużyny z NBA i teraz prawie każda ma tam swój skład. 😃

  • ReggaeMan678

   Przecież LOL jest najpopularniejszą grą esportową, gdzie ty przez ten czas byłeś?xDDDD

 • Wincyj śmieszkowych artykułów ;P

 • Codo

  Poruta. Nie boruta 😅 Chyba, że to celowe. Po tym tekście nie mogę mieć żadnej pewności 😉

 • Buka37

  BMW xDrive xD

 • Adam Wojnicki

  Sztos… jestem załamany…
  A “XD” tak jak jest napisane w cytowanym fragmencie to znak ikoniczny, a nie słowo

 • Xd

  O gurwa xd

 • ramzes

  Zajefajny art.

  • Frek

   Mój blog czastech.pl

 • LinekPark

  Przetłumaczy ktoś tekst na język polski sprzed dekady?

  • Mong

   A warto? ;)

  • lanister

   Podejmuje to wyzwanie.

   Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku organizowany jest przez redakcję serwisu sjp.pwn.pl, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl. Tym razem wygrało wyrażenie, które nie ma nawet trzech liter, lol.

   W plebiscycie wzięło udział ponad 5000 osób. Najczęściej wskazywano na rzeczownik sztos, jednak trzeba jasno powiedzieć, że coś się nie udało. Niby słowo było w porządku, bo padło na niego najwięcej głosów (419), ale jury strzeliło by sobie w kolano, gdyby przyznało tytuł Młodzieżowego Słowa Roku takiemu samemu wyrażeniu, jak rok temu. Trzeba było zalać sagę (tu chyba chodzi o to żeby po prostu zrobić herbatę) i wybrać kolejnego laureata.

   Na drugim miejscu zlądował neologizm dwudzionek. Ma on podobno zastąpić weekend, ale oprócz tego, że brzmi jakoś tak atencyjnie, to już Julian Tuwim dawno temu ostro powiedział, że to beznadzieja, i że nikt znany nie jest w stanie rozreklamować tego słowa, nawet na kiepsko zorganizowanej imprezie. Językoznawcy stwierdzili, że nie będą się ośmieszać i pominęli dwudzionek w zawodach, mimo że zyskał 269 głosów.

   Wydawało się, że szykuje się spora sprzeczka, skoro dwie pierwsze propozycje odpadły. Żeby już nie przedłużać/przynudzać, gremium decyzyjne doszło do wniosku, że trzecia propozycja w kolejce będzie wystarczająco zacna (dobra) i jednocześnie dobrze zilustruje powszechny zaciesz, panujący często w kręgach śmieszkującej bez ustanku podbazy (gimbazy, która już nie istnieje, więc zmienione zostało to odkreślenie odpowiednio dla dzieci z podstawówki – zabawa słowem). Koniec końców, wygrało słowo:

   XD

   Jak można zrozumieć z wyjaśnienia podanego na stronie sjp,

   Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary).

   (podpis pod obrazkiem) Typ pamięci kart xD był najzabawniejszy.

   Byli też inni pretendenci. Prestiżowo (popularne ostatnio słowo dzięki youtuberowi) wyglądał zestaw słów związanych z rdzeniem ogar, np. ogarnąć/ogarniać, ogar, nieogar. W sumie zebrały 135 głosów. Nieźle poradził sobie też skrótowiec RIGCZ – rozum i godność człowieka, z 93 punktami, ale to nie był chyba jego czas, skoro ledwo wbił się do pierwszej piątki zestawienia.

   Oczywiście zaraz podniosą się głosy żenady i zrobi się chaos, że “co za kasztany (idioci) to wybierały, przecież XD nic nie znaczy, i w ogóle iksde mówią tylko kseroboje (osoby naśladujące innych)”. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że językoznawcy jednak znają się na słowach. Nie ma jak z tym handlować – pospolite głupki powinny siedzieć cicho i cieszyć się, że ktoś w ogóle zwraca uwagę na to, jak rozmawiają ze sobą dzieci bogatych rodziców na przedmieściach.

   Poza tym panowie i panie z sjp wciągają się w różne określenia, i potrafią też pochylić głowy nad słowotwórczymi umiejętnościami ludzi ulicy. Jednym z przykładów tego, że nie każdy cierpi na dysmózgię, jest powstanie wyrażenia smartwica lub smartfica, które niesie ze sobą myśl o chorobliwym uzależnieniu od telefonu komórkowego. Propozycja ta, zdaniem profesorów, jest największym hitem słownym tego roku.

   Jeśli nie jesteś pewien, co się stało (bardziej dosadnie oznacza odjeb***) w tym wpisie, nie drąż tematu. Żyjemy w kraju, w którym do języka przenikają różne nowe słowa. Tak po prostu jest. Przecież nie napisałem tego artykułu, żeby tworzyć przynętę (chodzi o mem z rybą i haczykiem – bait) , tylko dla zabawy. A teraz idę, bo mi dogasa mieszanka różnych alkoholi z napojami np. szampan+wódka+wino+piwo+sok itd.. Kto ma wiedzieć ten wie.

   • LinekPark

    Podziękować! :)

 • Frek

  Zapraszam Cię na mojego nowego bloga o technologii czastech.pl

 • Jumperone

  fajny artykuł, ciekawa odskocznia od pozostałych xD

 • Adam Fierek

  Ale Papieża to Ty szanuj!

  • kmwtw

   Papież nie żyje

  • O co chodzi z tym “JP2GMD”?

   JP2GMD = „ja palę dwa gramy marihuany dziennie”.
   Dzieciaki w internecie tak piszą o Papieżu Polaku, oznacza to “Jan Paweł 2

 • Dobre, bardzo dobre. Lubię takie przemyślane zabawy z językiem polskim. Brawa dla autora!

 • Szymon Senderek

  Sza-cun!

 • Kfjdjsn

  Haha dobre 😂 smartwica

 • Mateox222

  Codziennie oddalamy się od Boga.

 • Mong

  żal mol XD

 • Andreal

  Śmiechłem gromko, tekst sztos XD

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona