W Zurychu otwarto pierwszą w Europie salę kinową z ekranem LED

Jak wygląda standardowa sala kinowa, każdy wie. Technika idzie jednak cały czas do przodu i właśnie w Arena Cinemas Sihlcity w Zurychu, w Szwajcarii, otwarto pierwszą w Europie salę kinową z ekranem LED, który dostarczył Samsung.

Wyświetlacz, który oficjalnie nazywa się Samsung Cinema LED, ma 10,24 metra szerokości i 5,4 metra wysokości, co daje łączną powierzchnię 55,296 m². Obraz na ekranie wyświetlany jest w rozdzielczości 4K (4096×2160 pikseli, co – jeżeli dobrze przeliczyłem – daje około 10 ppi). Samsung zastosował w nim także technologię High Dynamic Range (HDR), która – to cytat – gwarantuje niespotykaną dotąd jakość obrazu, który imponuje swą dynamiką i precyzją.

Cała powierzchnia Samsung Cinema LED podświetlona jest przez w sumie dziewięć milionów diod LED (na jeden metr kwadratowy przypada więc ich około 162760). Dzięki odpowiedniej kalibracji, wyświetlacz zapewnia idealne odwzorowanie kolorów i niespotykaną w tradycyjnych salach kinowych głębię czerni. To ostatnie powoduje dodatkowe zaciemnienie sali kinowej, co przekłada się na jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania filmu.

Samsung podaje również, że rozdzielczość 4K, która umożliwia projekcję filmów w obu standardowych formatach kinowych flat i scope, eliminuje problem uciążliwych ciemnoszarych pasów generowanych przez tradycyjne projektory. Z kolei technologia LED pozwala “podbić” jasność wyświetlanego obrazu nawet dziesięciokrotnie, do 146 fL lub 500 nitów.

Jak wspomniałem, to pierwsza taka sala kinowa w Europie. Ale nie na świecie. Kolejne dwie znajdują się bowiem w Lotte Cinema World Tower w Seulu oraz w Paragon Cineplex Theatre w Bangkoku. Tę pierwszą nasza Kasia miała nawet okazję odwiedzić podczas ostatniej wycieczki do Korei Południowej. I mówiła, że jej się bardzo podobało :)

Producent zapewnił, że ma zamiar wprowadzać ekrany Samsung Cinema LED do kolejnych kin w Europie. Mam nadzieję, że w Polsce też kiedyś się pojawią, ponieważ jestem przekonany, że spora część z Was z chęcią by sprawdziła na własnych oczach, jak taka technologia sprawuje się w praktyce i czy rzeczywiście obraz jest o wiele lepszy niż ten, wyświetlany przez tradycyjne projektory.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • zico

  Ciekawe w jakim sensie ekran LED? LCD strefowo(DIRECT) podświetlany ledami jak ma to miejsce w obecnych TV, czy coś na wzór ledowych banerów reklamowych?

 • świetnie! Kina odrobą trochę dystansu do domowego wyświetlania, bo mam wrażenie iż prócz wielkości ekranu zostały w tyle za tym co ludzie mają w domu, tak jak najnowsze modele aut szczycące się iż mają w standardzie radio z bt i 6” wyświetlaczem do navi…

  • mivan

   W sumie z tym ekranem to też nie za bardzo… Jak rozsiadam się przed swoim telewizorem w fotelu ekran jest co najmniej taki jak w kinie z daleka. Dodatkowo obraz jest wyraźniejszy, nie oglądam reklam 20 min., pauzuję kiedy chcę, dźwięk 5.1 dostrajam do potrzeb (dubbing/napisy/wer. oryginalna), nie jadę pół miasta, nie denerwuję się rozmawiającym przez telefon sąsiadem… i płacę sporo mniej (18 zeta za film w UPC lub mniej za abonament np. w Showmax). W sumie nie nie wiem co kino oferuje ciekawego… :P

   • jak to co? Zapach popcornu, brak możliwości wniesienia swoich chipsów czy picia (swoją drogą ciekawe na podstawie jakiego prawa przecież to nie reustauracja czy świątynia by mieli do tego podstawę). Rozmawiający sąsiad, dziwne zapachy od ludzi w tylnich rzędach.. dźwięk ustawiony przez dźwiękowca po kursie weekendowym. Światło z komórek w rzędach przed nami itp itd :)

 • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Ciekawe ile to bydle (ekran) kosztuje.

 • notqe

  Ciekaw jak szybko się wypalą, tak jak ekrany Samsunga w s7.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona