W Zurychu otwarto pierwszą w Europie salę kinową z ekranem LED - Tabletowo.pl
Ważne

W Zurychu otwarto pierwszą w Europie salę kinową z ekranem LED

Jak wygląda standardowa sala kinowa, każdy wie. Technika idzie jednak cały czas do przodu i właśnie w Arena Cinemas Sihlcity w Zurychu, w Szwajcarii, otwarto pierwszą w Europie salę kinową z ekranem LED, który dostarczył Samsung.

Wyświetlacz, który oficjalnie nazywa się Samsung Cinema LED, ma 10,24 metra szerokości i 5,4 metra wysokości, co daje łączną powierzchnię 55,296 m². Obraz na ekranie wyświetlany jest w rozdzielczości 4K (4096×2160 pikseli, co – jeżeli dobrze przeliczyłem – daje około 10 ppi). Samsung zastosował w nim także technologię High Dynamic Range (HDR), która – to cytat – gwarantuje niespotykaną dotąd jakość obrazu, który imponuje swą dynamiką i precyzją.

Cała powierzchnia Samsung Cinema LED podświetlona jest przez w sumie dziewięć milionów diod LED (na jeden metr kwadratowy przypada więc ich około 162760). Dzięki odpowiedniej kalibracji, wyświetlacz zapewnia idealne odwzorowanie kolorów i niespotykaną w tradycyjnych salach kinowych głębię czerni. To ostatnie powoduje dodatkowe zaciemnienie sali kinowej, co przekłada się na jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania filmu.

Samsung podaje również, że rozdzielczość 4K, która umożliwia projekcję filmów w obu standardowych formatach kinowych flat i scope, eliminuje problem uciążliwych ciemnoszarych pasów generowanych przez tradycyjne projektory. Z kolei technologia LED pozwala „podbić” jasność wyświetlanego obrazu nawet dziesięciokrotnie, do 146 fL lub 500 nitów.

Jak wspomniałem, to pierwsza taka sala kinowa w Europie. Ale nie na świecie. Kolejne dwie znajdują się bowiem w Lotte Cinema World Tower w Seulu oraz w Paragon Cineplex Theatre w Bangkoku. Tę pierwszą nasza Kasia miała nawet okazję odwiedzić podczas ostatniej wycieczki do Korei Południowej. I mówiła, że jej się bardzo podobało :)

Producent zapewnił, że ma zamiar wprowadzać ekrany Samsung Cinema LED do kolejnych kin w Europie. Mam nadzieję, że w Polsce też kiedyś się pojawią, ponieważ jestem przekonany, że spora część z Was z chęcią by sprawdziła na własnych oczach, jak taka technologia sprawuje się w praktyce i czy rzeczywiście obraz jest o wiele lepszy niż ten, wyświetlany przez tradycyjne projektory.

Źródło: informacja prasowa

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona